Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Είναι μια ξένη γλώσσα που αγαπάω πολύ! ;)
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Τέλεια! Εγώ πάλι, είμαι άσχετος με ξένες γλώσσες. Αγγλικά και γαλλικά με πολλή προσπάθεια! :D Ελπίζω να μπαίνεις συχνά να τα λέμε από εδώ!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Δεν το πιστεύω. Το "This is love" είναι τραγικό! :eek: Περιμένω το Angels... Αν είναι "αμερικανική" η μπαλάντα, δεν θέλω να την ακούσω (μήπως φταίει η διπλή υπηκοότητα της Ντέμυ; :lol:)...
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Ο Κοντόπουλος και η ομάδα του θα έπρεπε να ντρέπονται. Δεύτερη φορά που του κάνει ανάθεση η χώρα του και μας παρουσιάζει αυτό το κακέκτυπο από Avicii( wake me up), Cascada (Glorious) και άλλα. 'Ασε που η διαρροή αυτή μου φαίνεται ύποπτη. Έχουν βάλει στόχο να προωθήσουν το this is love από την αρχή. Μάλλον οι ίδιοι το έκαναν για να δουν τις αντιδράσεις του κόσμου. Αν τελικά στείλουμε αυτό, μάλλον περνάμε τελικό, αλλά εκεί μας περιμένει μια από τις τελευταίες θέσεις.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Να μην τους βγεί ξινό...
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Να μην τους βγεί ξινό...

Μακάρι,αν και δεν το βλέπω.

Πιστεύω ότι τα άλλα 2 τραγούδια θα είναι τόσο κακά, που το "This Is Love" θα αποτελεί τη μόνη λογική επιλογή.

Επίσης, οι επιτροπές των ομογενών, μου φαίνονται "ύποπτες" (πού πήγαν και βρήκαν Έλληνες στο :az: ; )

Άντε να δούμε τις αλλαγές που έκαναν στο τραγούδι. Πήγε όλη η ομάδα στο studio μέσα στο σαββατοκύριακο μετά τα αρνητικά σχόλια που ακούστηκαν ειδικά για το ρεφρέν του κομματιού και άλλαξαν κάποια πράγματα. (γι' αυτό εξάλλου το διέρρευσαν,για να δουν τις αντιδράσεις μας, ας μην κοροιδευόμαστε).
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Μακάρι,αν και δεν το βλέπω.

Πιστεύω ότι τα άλλα 2 τραγούδια θα είναι τόσο κακά, που το "This Is Love" θα αποτελεί τη μόνη λογική επιλογή.

Επίσης, οι επιτροπές των ομογενών, μου φαίνονται "ύποπτες" (πού πήγαν και βρήκαν Έλληνες στο :az: ; )

Άντε να δούμε τις αλλαγές που έκαναν στο τραγούδι. Πήγε όλη η ομάδα στο studio μέσα στο σαββατοκύριακο μετά τα αρνητικά σχόλια που ακούστηκαν ειδικά για το ρεφρέν του κομματιού και άλλαξαν κάποια πράγματα. (γι' αυτό εξάλλου το διέρρευσαν,για να δουν τις αντιδράσεις μας, ας μην κοροιδευόμαστε).

Αλήθεια είναι αυτό που λες; Μα πόσο κυνικοί μπορούν να είναι αυτοί;

Ανυπομονώ... 40 λεπτά.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Αλήθεια είναι αυτό που λες; Μα πόσο κυνικοί μπορούν να είναι αυτοί;

Ναι! Αλήθεια είναι. Το λέει και ο δημοσιογράφος Θέμης Γεωργαντάς που είναι κοντά στο περιβάλλον του Κοντόπουλου.

πήγαινε στο 35.48

Εδώ να φανταστείς, ενώ αρχικά ξέραμε ότι τα τραγούδια θα διαγωνίζονταν με αλφαβητική σειρά ,σήμερα μάθαμε, ότι ύστερα από κλήρωση που διενεργήθηκε, το This is love θα εμφανιστεί 3ο και τελευταίο. Τυχαίο κι αυτό... xrofl3
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Πω πω... :eek: Να σου πω όμως κάτι; Αυτόν να στείλει η Ελλάδα! Απίστευτος και μοναδικός! :mrgreen:

 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Αχαχαχαχαχ δεν έχω τίποτα να προσθέσω :lol:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Γιατί έχω την εντύπωση οτι ήταν στημένο;
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Διότι πράγματι ήταν. Αύριο έχουν να ακούσουν όλοι τα εξ'αμάξης! Όχι μόνο για τα τραγούδια, αλλά για τη πολύ κακή βραδιά.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Εκλαψα όταν μίλησε ο μπαμπάς της (το φαντάζομαι πόσο περήφανος πρέπει να'ναι), αλλά... μέχρι εκεί. Κακοί παρουσιαστές, πάρα πολύ μεγάλη διάρκεια, το στούντιο πάρα πολύ μικρό, η ψηφοφορία της ομογένειας γελοία... Γιατί με στεναχωρεί όμως όλο αυτό; Μάλλον ήμουν Ελληνίδα στην προηγούμενη ζωή μου. :lol:

Συγνώμη Ελλάδα, φέτος προτιμώ την πατρίδα μου.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Εκλαψα όταν μίλησε ο μπαμπάς της (το φαντάζομαι πόσο περήφανος πρέπει να'ναι), αλλά... μέχρι εκεί. Κακοί παρουσιαστές, πάρα πολύ μεγάλη διάρκεια, το στούντιο πάρα πολύ μικρό, η ψηφοφορία της ομογένειας γελοία... Γιατί με στεναχωρεί όμως όλο αυτό; Μάλλον ήμουν Ελληνίδα στην προηγούμενη ζωή μου. :lol:

Συγνώμη Ελλάδα, φέτος προτιμώ την πατρίδα μου.


Όταν μίλησε ο πατέρας της ήταν ίσως η πιο όμορφη στιγμή. Η αμέσως επόμενη ήταν το spot του Καπουτζίδη, που ακολούθησε το τέλος της βραδιάς χαχα!
Μίλα ελεύθερα παιδί μου! Για γέλια ήταν όλη η διαδικασία! Μίζερο σκηνικό, κακοί φωτισμοί, τα καλώδια να φαίνονται (έλεος!), μέτριοι παρουσιαστές και χάλια κείμενα. Μια ατελείωτη φλυαρία για να γεμίσουν 2 ώρες προγράμματος. Κακή τηλεόραση, αισθητικής δεκαετίας 80! :(

Η ομογένεια, δράμα! Βρήκαν 2, 3 άτομα από κάθε πόλη, έκαναν συνδέσεις με skype από τα σπίτια τους (!!!!!) και δεν μπορούσαν κατά την ψηφοφορία να βγάλουν καν τηλεφωνικές συνδέσεις! Και δεν είναι ότι η ΕΡΤ δεν έχει χρήματα. Μια χαρά στέκεται οικονομικά από τους φόρους των Ελλήνων και από την επιχορήγηση που λαμβάνει από τον κρατικό προυπολογισμό!

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν 3 πολύ κακά τραγούδια! Για το παρασκήνιο που προηγήθηκε της επιλογής του this is love σου εξήγησα ήδη πιο πάνω!

Κρίμα για τη Demy γιατί άξιζε κάτι καλύτερο. Μια ενδεχόμενη κακή θέση τη δική της καριέρα θα βλάψει πιο πολύ. Την έβλεπα χτες να χαμογελά και ήταν τόσο γλυκιά, που τη λυπόμουν. Τη Demy την είχα γνωρίσει το 2013, όταν την επιτηρούσα, ως διδακτορικός φοιτητής σε ένα μάθημα. (κι εγώ Νομική έχω τελειώσει). Όταν ήρθε να παραδώσει το γραπτό της και της έκανα λίγη πλάκα, επειδή ήταν ήδη αναγνωρίσιμη τραγουδίστρια, κοκκίνησε ολόκληρη. Πολύ γλυκιά και προσηνής.

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να περάσουμε στον τελικό, διότι ούτε αυτό θεωρώ σίγουρο πλέον :(
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Όταν μίλησε ο πατέρας της ήταν ίσως η πιο όμορφη στιγμή. Η αμέσως επόμενη ήταν το spot του Καπουτζίδη, που ακολούθησε το τέλος της βραδιάς χαχα!
Μίλα ελεύθερα παιδί μου! Για γέλια ήταν όλη η διαδικασία! Μίζερο σκηνικό, κακοί φωτισμοί, τα καλώδια να φαίνονται (έλεος!), μέτριοι παρουσιαστές και χάλια κείμενα. Μια ατελείωτη φλυαρία για να γεμίσουν 2 ώρες προγράμματος. Κακή τηλεόραση, αισθητικής δεκαετίας 80! :(

Η ομογένεια, δράμα! Βρήκαν 2, 3 άτομα από κάθε πόλη, έκαναν συνδέσεις με skype από τα σπίτια τους (!!!!!) και δεν μπορούσαν κατά την ψηφοφορία να βγάλουν καν τηλεφωνικές συνδέσεις! Και δεν είναι ότι η ΕΡΤ δεν έχει χρήματα. Μια χαρά στέκεται οικονομικά από τους φόρους των Ελλήνων και από την επιχορήγηση που λαμβάνει από τον κρατικό προυπολογισμό!

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν 3 πολύ κακά τραγούδια! Για το παρασκήνιο που προηγήθηκε της επιλογής του this is love σου εξήγησα ήδη πιο πάνω!

Κρίμα για τη Demy γιατί άξιζε κάτι καλύτερο. Μια ενδεχόμενη κακή θέση τη δική της καριέρα θα βλάψει πιο πολύ. Την έβλεπα χτες να χαμογελά και ήταν τόσο γλυκιά, που τη λυπόμουν. Τη Demy την είχα γνωρίσει το 2013, όταν την επιτηρούσα, ως διδακτορικός φοιτητής σε ένα μάθημα. (κι εγώ Νομική έχω τελειώσει). Όταν ήρθε να παραδώσει το γραπτό της και της έκανα λίγη πλάκα, επειδή ήταν ήδη αναγνωρίσιμη τραγουδίστρια, κοκκίνησε ολόκληρη. Πολύ γλυκιά και προσηνής.

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να περάσουμε στον τελικό, διότι ούτε αυτό θεωρώ σίγουρο πλέον :(

Πω πω πω... τι ωραία ιστορία! :) Από την πρώτη στιγμή που την είδα σε μία συνέντευξη, το ένιωσα ότι πρέπει να'ναι πολύ γλυκιά, και γενικά χαμηλών τόνων (μπαμπάς δικηγόρος άλλωστε!). Δεν μιλώ για το ταλέντο, διότι είναι κάτι αναμφισβήτητο ότι το έχει. Σωστά το λες, αν το κορίτσι μείνει στον ημιτελικό, αλλά και αν πάρει μία από τις τελευταίες θέσεις στον τελικό, η οργή των Ελλήνων θα πέσει πάνω της, όχι πάνω στον Κοντόπουλο ή στον Ευαγγελινό, και δεν της αξίζει!

Τώρα για την ομογένεια... νομίζεις ότι ήταν στημένο και αυτό με τις οργανώσεις και συλλόγους;
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Ακουγα τώρα το "Πόσες χιλιάδες καλοκαίρια" (ιδανικό για Γιουροβίζιον)... ισχύει ότι το κομμάτι γράφτηκε από τον Κοντόπουλο; Αναρωτιέμαι πώς μπορεί ο άνθρωπος να έχει στο ρεπερτόριό του από τη μία ένα τραγούδι τόσο γλυκό και μελωδικό (στην πιο όμορφη γλώσσα του κόσμου μέτα την πολωνική), και από την άλλη έναν... εφιάλτη;
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Ναι ισχύει. Και το "όσο ο κόσμος θα έχει εσένα" του Κοντόπουλου τραγούδι είναι.

Ο Κοντόπουλος όποτε πάει με Ελλάδα Γιουροβίζιον γράφει μέτρια τραγούδια. Και με το Ρουβά το 2009 είχε γράψει 3 πολύ κακά τραγούδια αλλά και το 2006 που συμμετείχε στον εθνικο τελικό μας είχε γράψει για την Άννα Βίσση το welcome to the party, ένα πολύ μέτριο χορευτικό κομμάτι και φυσικά έχασε από το everything του Νίκου Καρβέλα.

Όσο για τους ομογενείς που ρώτησες και αυτό στημένο ήταν. Δεν ήταν δηλαδή αδιάβλητο το πώς επελέγησαν οι άνθρωποι αυτοί. Απλά βρήκαν τους προέδρους των κοινοτήτων μαζί με 2-3 φίλους τους, οι οποίοι από το σπίτι τους παρήγγειλαν πίτσες και μπύρες και χρίστηκαν...επιτροπές ομογενών. Πραγματικά ανεκδιήγητο.

Ας ελπίσουμε ότι ο Φωκάς θα φτιάξει κάτι όμορφο επί σκηνής μήπως και το σώσει κάπως.
 
Top Bottom