Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

KonstOik

Member
Joined
January 13, 2015
Posts
384
Location
Crete
Χρόνια πολλά σε όλους τους έλληνες...!!! xcheers xhug
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Ουφ... Πρόλαβα! Ζήτω η Ελλάδα, ζήτω ο ελληνικός λαός, ζήτω η ελευθερία!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Κοντεύει το Πάσχα τελικά xheya Φέτος απ' ό,τι φαίνεται, γιορτάζουμε μαζί οι καθολικοί και οι ορθόδοξοι, έτσι δεν είναι; :)
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Κοντεύει το Πάσχα τελικά xheya Φέτος απ' ό,τι φαίνεται, γιορτάζουμε μαζί οι καθολικοί και οι ορθόδοξοι, έτσι δεν είναι; :)

Ναι φέτος γιορτάζουμε μαζί Ορθόδοξοι και Καθολικοί! :mrgreen: Καλές γιορτές να έχουμε, να περάσουμε καλά και να ξεκουραστούμε λίγο! :D
 

Ewigkeit

Veteran
Joined
November 21, 2010
Posts
6,224
Location
en un buen momento
Τα συλλυπητήριά μου σε όλους τους Έλληνες. Ελπίζω να δεσμεύσετε τις πληγές σας τώρα. Οι γείτονές σας από την Τουρκία προσευχήθηκαν για σας.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Τα συλλυπητήριά μου σε όλους τους Έλληνες. Ελπίζω να δεσμεύσετε τις πληγές σας τώρα. Οι γείτονές σας από την Τουρκία προσευχήθηκαν για σας.

Ευχαριστούμε, γείτονες! Είναι παρήγορο να ξέρουμε ότι σ' αυτές τις πολύ δύσκολες στιγμές που περνάμε βρισκόμαστε στη σκέψη και στις προσευχές των ανθρώπων.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Γεια σας! Τι κάνετε; Εγώ μόλις χτες επέστρεψα από την Ελλάδα, από την Πάτρα, όπου βρισκόμουν με τους μαθητές μου λόγω του προγράμματος Erasmus. Μια τέλεια εβδομάδα που τελειώνει και αρνούμαι να το συνειδητοποιήσω. Ελλάδα, πόσο μου λείπεις!
 

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,235
Location
Athens
Στην Ελλάδα πάντα είναι ωραία εκτός κι αν χρειάζεται να μείνεις μόνιμα! :lol:
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Γεια σας! Τι κάνετε; Εγώ μόλις χτες επέστρεψα από την Ελλάδα, από την Πάτρα, όπου βρισκόμουν με τους μαθητές μου λόγω του προγράμματος Erasmus. Μια τέλεια εβδομάδα που τελειώνει και αρνούμαι να το συνειδητοποιήσω. Ελλάδα, πόσο μου λείπεις!

Καταρχάς καλώς ήρθες ξανά στο φόρουμ. Κι αναρωτιόμουν πού ήσουν πέρσι. :mrgreen: Είσαι καλά;

Πάτρα, ε; ελπίζω να σου άρεσε, έχω καταγωγή από εκεί, μάλιστα ήμουν εκεί την προηγούμενη εβδομάδα για επαγγελματικούς λόγους. Θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει και meet up ακόμα, αν το ξέραμε! :lol:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Καταρχάς καλώς ήρθες ξανά στο φόρουμ. Κι αναρωτιόμουν πού ήσουν πέρσι. :mrgreen: Είσαι καλά;

Πάτρα, ε; ελπίζω να σου άρεσε, έχω καταγωγή από εκεί, μάλιστα ήμουν εκεί την προηγούμενη εβδομάδα για επαγγελματικούς λόγους. Θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει και meet up ακόμα, αν το ξέραμε! :lol:

Τι λες τώρα; Σοβαρά; Ο κόσμος ειναι πολύ μικρός τελικά! xshock Την Πάτρα την λάτρεψα, είναι μια πόλη μαγευτική και ελπίζω να ξαναγυρίσω εκεί. Ημασταν μια ομάδα από διάφορες χώρες, καθηγητές και μαθητές, και φιλοξενηθήκαμε από το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Πατρών. Πήγαμε βέβαια και στη Ιερή Πόλη του Μεσολογγίου και σε άλλα μέρη και ζήσαμε πολλές όμορφες στιγμές!
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Τι λες τώρα; Σοβαρά; Ο κόσμος ειναι πολύ μικρός τελικά! xshock Την Πάτρα την λάτρεψα, είναι μια πόλη μαγευτική και ελπίζω να ξαναγυρίσω εκεί. Ημασταν μια ομάδα από διάφορες χώρες, καθηγητές και μαθητές, και φιλοξενηθήκαμε από το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Πατρών. Πήγαμε βέβαια και στη Ιερή Πόλη του Μεσολογγίου και σε άλλα μέρη και ζήσαμε πολλές όμορφες στιγμές!

Α, χαίρομαι που σου άρεσε. Η Πάτρα ήταν πολύ άσχημη πόλη στο παρελθόν, αλλά πλέον έχει αλλάξει πρόσωπο, έχει γίνει πιο...Ευρωπαική να το πω; :mrgreen:

Πειραματικό Γυμνάσιο πήγαινα εγώ.Κοίτα να δεις συμπτώσεις... :mrgreen:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Είναι όμως σχετικά τα δύο σχολεία ή όχι; Δεν νομίζω, αλλά σίγουρη δεν είμαι. Αν είναι, αναρωτιέμαι αν γνώρισες την κυρία Μαρία Π. η οποία διδάσκει αγγλικά, είναι μια εξαιρετική γυναίκα. xsalute
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Είναι όμως σχετικά τα δύο σχολεία ή όχι; Δεν νομίζω, αλλά σίγουρη δεν είμαι. Αν είναι, αναρωτιέμαι αν γνώρισες την κυρία Μαρία Π. η οποία διδάσκει αγγλικά, είναι μια εξαιρετική γυναίκα. xsalute

Για να είμαι ειλικρινής, δεν με απασχόλησε ποτέ, το θεωρούσα αυτονόητο πως υπήρχε σύνδεσμος μεταξύ των Πειραματικών σχολείων (δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο). :lol: Θα το ψάξω.
Βασικά, μόνο Γυμνάσιο πήγα εκεί, δημοτικό ήμουν κάπου αλλού και στο λύκειο συνέχισα επίσης σε άλλο. :D
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Εντάξει, πάντως αυτό που θέλω να πω είναι ότι ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία για μένα σαν δασκάλα να γωνρίσω από κοντά το εκπαιδευτικό σύστημα μιας άλλης χώρας, και μάλιστα της πιο σημαντικής για μένα μετά την Πολωνία! ;)
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Γεια! 9 μέρες ακόμα και παω Κρήτη, πρώτη φορά! xheya Και το επόμενο καλοκαίρι (είμαι δασκάλα, άρα δεν δουλεύω την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου, το Ιούλιο ούτε τον Αύγουστο) επίσης το'χω σχεδιασμένο, πάω για έναν μήνα στην Αθήνα στο σχολείο ελληνικής γλώσσας «Μέγας Αλέξανδρος» για να μαθαίνω ελληνικά! xyaay Ελπίζω μάλιστα να περάσω κατευθείαν στην ομάδα Γ1 :cool:. Το βασικότερο πλεονέκτημα του ταξιδιού μου είναι όμως ότι πιθανότατα θα θα χαρίσω στον εαυτό μου την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να βρεθώ σε κάποια συναυλία της Αννας Βίσση, την οποία λατρεύω εδώ και 13 χρόνια, από το ESC 2006. Βισσική για μια ζωή! :lol:

Γεια! 9 μέρες ακόμα και παω Κρήτη, πρώτη φορά! xheya Και το επόμενο καλοκαίρι (είμαι δασκάλα, άρα δεν δουλεύω την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου, το Ιούλιο ούτε τον Αύγουστο) επίσης το'χω σχεδιασμένο, πάω για έναν μήνα στην Αθήνα στο σχολείο ελληνικής γλώσσας «Μέγας Αλέξανδρος» για να μαθαίνω ελληνικά! xyaay Ελπίζω μάλιστα να περάσω κατευθείαν στην ομάδα Γ1 :cool:. Το βασικότερο πλεονέκτημα του ταξιδιού μου είναι όμως ότι πιθανότατα θα θα χαρίσω στον εαυτό μου την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να βρεθώ σε κάποια συναυλία της Αννας Βίσση, την οποία λατρεύω εδώ και 13 χρόνια, από το ESC 2006. Βισσική για μια ζωή! :lol:
[MENTION=12033]Nicholas123[/MENTION] εσύ ζείς στην Αθήνα, έτσι δεν είναι; Τι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε όταν έρθω, που πρέπει να πάω; Να μην μου προτείνεις να παω στην Ακρόπολη όμως, ήδη την έχω επισκεφτεί 4 φορές αναγκασμένη από τους φίλους μου. :lol: Δηλαδή θέλω να πω ότι μία φορά φτάνει, είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε οι τουρίστες όταν ερχόμαστε πρώτη φορά στην Αθήνα, αλλά εντάξει, πάνω από τη μία φορά είναι κουραστικό...
 
Top Bottom