Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Γεια! 9 μέρες ακόμα και παω Κρήτη, πρώτη φορά! xheya Και το επόμενο καλοκαίρι (είμαι δασκάλα, άρα δεν δουλεύω την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου, το Ιούλιο ούτε τον Αύγουστο) επίσης το'χω σχεδιασμένο, πάω για έναν μήνα στην Αθήνα στο σχολείο ελληνικής γλώσσας «Μέγας Αλέξανδρος» για να μαθαίνω ελληνικά! xyaay Ελπίζω μάλιστα να περάσω κατευθείαν στην ομάδα Γ1 :cool:. Το βασικότερο πλεονέκτημα του ταξιδιού μου είναι όμως ότι πιθανότατα θα θα χαρίσω στον εαυτό μου την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να βρεθώ σε κάποια συναυλία της Αννας Βίσση, την οποία λατρεύω εδώ και 13 χρόνια, από το ESC 2006. Βισσική για μια ζωή! :lol:

Γεια! 9 μέρες ακόμα και παω Κρήτη, πρώτη φορά! xheya Και το επόμενο καλοκαίρι (είμαι δασκάλα, άρα δεν δουλεύω την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου, το Ιούλιο ούτε τον Αύγουστο) επίσης το'χω σχεδιασμένο, πάω για έναν μήνα στην Αθήνα στο σχολείο ελληνικής γλώσσας «Μέγας Αλέξανδρος» για να μαθαίνω ελληνικά! xyaay Ελπίζω μάλιστα να περάσω κατευθείαν στην ομάδα Γ1 :cool:. Το βασικότερο πλεονέκτημα του ταξιδιού μου είναι όμως ότι πιθανότατα θα θα χαρίσω στον εαυτό μου την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να βρεθώ σε κάποια συναυλία της Αννας Βίσση, την οποία λατρεύω εδώ και 13 χρόνια, από το ESC 2006. Βισσική για μια ζωή! :lol:
[MENTION=12033]Nicholas123[/MENTION] εσύ ζείς στην Αθήνα, έτσι δεν είναι; Τι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε όταν έρθω, που πρέπει να πάω; Να μην μου προτείνεις να παω στην Ακρόπολη όμως, ήδη την έχω επισκεφτεί 4 φορές αναγκασμένη από τους φίλους μου. :lol: Δηλαδή θέλω να πω ότι μία φορά φτάνει, είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε οι τουρίστες όταν ερχόμαστε πρώτη φορά στην Αθήνα, αλλά εντάξει, πάνω από τη μία φορά είναι κουραστικό...

Πού θα πας στην Κρήτη; αν είσαι προς Χανιά, να πας Φαλάσαρνα κι Ελαφονήσι - το λέω σε όλους αυτό, έχω γίνει κουραστικός. :mrgreen:
Άντε, μπράβο, σου εύχομαι κάθε επιτυχία με τα Ελληνικά, αφού τ' αγαπάς τόσο πολύ. xcrossed
Η Βίσση έβγαλε καινούργιο cd, έχει κάποια καλά τραγούδια. Φαντάζομαι όμως ότι το ξέρεις ήδη αυτό. :lol:
Α, έχει τόσα πράγματα να κάνεις στην Αθήνα, αναλόγως τι σ' αρέσει. Σίγουρα ένας περίπατος σε Πλάκα (ειδκά τ' Αναφιώτικα)-Μοναστηράκι-Θησείο-Ψυρρή είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις, όπως επίσης και μια επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο. Από κει και πέρα, Λυκαβηττό με το τελεφερίκ, βόλτα στον Εθνικό Κήπο και Πλατεία Συντάγματος και μετά να διασχίσεις τον εμπορικό δρόμο της Ερμού. Και φυσικά, υπάρχουν πάρα πολλά μουσεία, αν ενδιαφέρεσαι. Α! Και φυσικά, βόλτα στο Σούνιο, στον αρχαιολογικό χώρο. Είναι αρκετά ρομαντικά, μακάρι να το κάνεις με καλή παρέα άυτό το τελευταίο. :mrgreen:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Βεβαίως ξέρω ότι η Βίσση έβγαλε ενα καινούργιο cd, και μάλιστα όπως πάντα με τον Καρβέλα σε ρόλο μουσικοσυνθέτη και στιχουργού. Ηδη έχω ακούσει π.χ. το "Ηλιοτρόπια" και το "Οσοι αγαπάνε δεν πεθαίνουνε"... πρέπει να ναι πάνω από 11243543604 φορές (αν και τώρα τελευταία μου "κόλλησαν" και τα παλιά της ντουέτα με τον Καρβέλα και γενικά τα παλιά της τραγούδια).Τα νέα της Βίσση τα ξέρω πριν από τα νέα Πολωνών τραγουδιστών τα οποία με βομβαρδίζουν από παντού (όπως το λέμε στην Πολωνία, "βγαίνουν από το ψυγείο" :lol:). :cool:
Στην Κρήτη θα είμαι με τον συντροφό μου σε ενα χωριό κοντά στον Ηράκλειο, αλλά σίγουρα θα κάνουμε και εκδρομές. Τι ευλογία να μιλάω ελληνικά, ο ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου δεν ξέρει ούτε λέξη αγγλικά! Στην Αθήνα του χρόνου θα έρθω μόνη μου, αλλά φυσικά δεν θα είμαι η μόνη μαθήτρια σε όλο το σχολείο, οπότε ελπίζω να γνωρίσω μια καλή παρέα.

Ασχετα με τα παραπάνω θέλω να ποστάρω αυτό:

Θεός ο Ζαχαράτος, ίδια η Στάη! :lol:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Πολλή ζέστη τις τελευταίες μέρες εδώ στην Κρήτη... xheat Δεν γνωρίζω την σημερινή θερμοκρασία στο Ηράκλειο όπου μένω, αλλά χτες πήγα στη Ιεράπετρα και το θερμόμετρο έδειξε 40 βαθμούς...

Σήμερα επισκέφτηκα και το Μουσείο Νίκου Καζαντζάκη στη Μυρτιά και οφείλω να πω ότι αξίζει να το επισκεφτεί όποιος ενδιαφέρεται για την ελληνική λογοτεχνία και ιστορία, έχει ενδιαφέρουσες εκθέσεις.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Πολλή ζέστη τις τελευταίες μέρες εδώ στην Κρήτη... xheat Δεν γνωρίζω την σημερινή θερμοκρασία στο Ηράκλειο όπου μένω, αλλά χτες πήγα στη Ιεράπετρα και το θερμόμετρο έδειξε 40 βαθμούς...

Σήμερα επισκέφτηκα και το Μουσείο Νίκου Καζαντζάκη στη Μυρτιά και οφείλω να πω ότι αξίζει να το επισκεφτεί όποιος ενδιαφέρεται για την ελληνική λογοτεχνία και ιστορία, έχει ενδιαφέρουσες εκθέσεις.

Εδώ πάλι στη Μύκονο, όπου είμαι εγώ, έχουμε πολλή δροσιά και αέρα, μέγιστη θερμοκρασία, 28 βαθμοί. :mrgreen:
Ωραία, χαίρομαι που περνάς καλά! Να πάτε και Κνωσό. Και στο ενυδρείο, αν σας αρέσουν βέβαια τέτοια πράγματα.
Να πάτε και στα Χανιά, είναι κρίμα να μην τα δείτε.
Και να προσέχετε τους άσχετους Κρητικούς οδηγούς, αν έχετε νοικιάσει αυτοκίνητο... :?
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Back to life, back to reality! xcry Και με αϋπνία. xrofl2

[MENTION=6159]lilka[/MENTION] όταν είσαι online ξανά (ελπίζω όχι σε πολύ καιρό από τώρα), περιμένω ανταπόκριση από την Κρήτη. :p
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
[MENTION=12033]Nicholas123[/MENTION] Η Κρήτη σχεδόν μου προκάλεσε... μια καρδιακή προσβολή! :lol: Τώρα γελάω και σκέφτομαι για αυτό σαν ανέκδοτο, αλλά τότε την πρώτη στιγμή έβαλα τα κλάματα... Καθόμασταν στο κοινό χώρο του φέρρυ με προορισμό τον Πειραιά, η ώρα 3:00 το πρωί (επιβιβαστήκαμε στις 21:00 της προηγούμενης ημέρας), και στις 8:00 είχαμε προγραμματισμένο να αναχωρήσουμε με λεωφορείο προς την Πολωνία, δηλ. σπίτι, από την οδό Αχαρνών η οποία βρίσκεται στη γειτονιά Άγιος Νικόλαος της Αθήνας (δηλαδή δεν είναι πολύ κοντά). Ξαφνικά όμως μας λεεί μια φωνή από το μεγάφωνο ότι λόγω τεχνικών προβλημάτων το φέρρυ θα φτάσει Πειραιά περίπου στις 9:00 το πρωί αντί στις 6:00... Λοιπόν, πήραμε τηλέφωνο τους Πολωνούς μας οδηγούς αλλά μας είπαν ότι δεν θα μας περιμένουν για μια ώρα (δεν φανταζόμουν ποτέ τον εαυτό μου ικανή να πω τις βρισιές που ξεστόμισα εκείνη τη στιγμή, ευτυχώς που δεν κατάλαβαν οι άνθρωποι γύρω μου τα πολωνικά) και μας έδωσαν τον αριθμό του πρόεδρου του τουριστικού γραφείου στο οποίο ανήκε το λεωφορείο. Ο πρόεδρος μας είπε το ίδιο, αλλά μας φέρθηκε πολύ ευγενικά και μας προγραμμάτισε το ταξίδι επιστροφής με ενα άλλο γραφείο την επόμενη μέρα, μόνο που έπρεπε να παμε Κατερίνη και να κανονίσουμε την διαμονή μας για μια νύχτα εκεί. Ευτυχώς πάλι, ήξερα τι να κάνω, αμέσως πήρα τηλέφωνο έναν γνωστό μου Ελληνα ιδιοκτήτη μιας τουριστικής κατοικίας στην Ολυμπιακή Ακτή Κατερίνης όπου πάντα πήγαινα διακοπές στα φοιτητηκά μου χρόνια με την καλύτερη φίλη μου, και έκανα κράτηση για μια νύχτα. Την επόμενη μέρα στις 17:00 επιτέλους φύγαμε σπίτι.... xheatxfaintxfacepalm Πριν ρωτήσεις γιατί δεν πήγαμε με αεροπλάνο, θα σου απαντήσω ότι εχω αεροφοβία.


Ακούω το τραγούδι της πατρίδας μου για το JESC και μου φαίνεται καταπληκτικό, κρίμα που δεν είναι για το κανονικό διαγωνισμό... :cry:
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
[MENTION=6159]lilka[/MENTION] Ηράκλειο-Αθήνα με το πλοίο και ύστερα Αθήνα-Πολωνία με το λεωφορείο; :eek: Και μόνο στη σκέψη κουράστηκα...xrofl2

Κρίμα για την ταλαιπωρία που περάσατε, αλλά δυστυχώς καμιά φορά συμβαίνουν κι αυτά, είναι μέσα στο πρόγραμμα. :lol:

Ελπίζω η Κρήτη να σας αποζημίωσε, πάντως! :mrgreen:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Σαν την Ελλάδα (Κρήτη μέσα) καμιά! Πιο όμορφη χώρα στον κόσμο απλά δεν υπάρχει! Από την άλλη όμως, χωρίς τα ελληνικά μου, σε εκείνη την κατάσταση θα είχαμε καταλήξει πολύ άσχημα. Και φαντάσου ότι ήταν 15η Αυγούστου... xfacepalm

Ναι, με λεωφορείο, παθαίνω αεροφοβία, δεν ανεβαίνω σε αεροπλάνα αν δεν υπάρχει ανάγκη. :oops:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Ποιά πρόσφατη ελληνική σειρά με καλούς ηθοποιούς θα μου προτείνατε να δω;
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Ποιά πρόσφατη ελληνική σειρά με καλούς ηθοποιούς θα μου προτείνατε να δω;

Αυτή την περίοδο κάνουν θραύση οι "Άγριες μέλισσες" και όχι άδικα. Πρόκειται για σειρά εποχής (διαδραματίζεται στη Θεσσαλία το 1958), που διηγείται την ιστορία 3 ορφανών αδερφών, που διαπράττουν ένα έγκλημα (σκοτώνουν τον γιο του μεγαλογαιοκτήμονα της περιοχής , όταν αυτός αποπειράται να βιάσει την μικρότερη αδερφή) και την προσπάθειά τους να το κρατήσουν κρυφό, καθώς αν ανακαλυφθούν τις περιμένει η εκτέλεση. Υπάρχουν βέβαια και πολλές υπο-πλοκές, μαζί με την κύρια ιστορία.

Στην προτείνω βέβαια με σχετική επιφύλαξη, γιατί το θέμα είναι αφενός πολύ "πένθιμο" και αφετέρου πολύ "Ελληνικό" (δεν είμαι σίγουρος ότι μια Πολωνή, όπως εσύ, θα βρει κάποιο ενδιαφέρον στο τι συνέβαινε στην Ελληνική επαρχία της δεκαετίας του '50. Αν θες όμως κάτι καλογυρισμένο και με καλούς ηθοποιούς, δώσε μια ευκαιρία και δες το. Η πρωταγωνίστρια, ειδικά, σε καθηλώνει.

Trailer.

 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Με ενδιαφέρει οτιδήποτε ελληνικό υπάρχει, ακόμα περισσότερο αν βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα. :)
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Με ενδιαφέρει οτιδήποτε ελληνικό υπάρχει, ακόμα περισσότερο αν βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα. :)

Η συγκεκριμένη σειρά είναι καθαρή μυθοπλασία, αλλά υπάρχουν ενταγμένα πολλά ηθογραφικά στοιχεία. Θα πάρεις, δηλαδή, μια ιδέα για την εποχή εκείνη.

Μία άλλη που μου ήρθε στο μυαλό, επίσης με εξαιρετικούς ηθοποιούς και ένα θέμα πιο οικουμενικό, είναι το "Η λέξη που δεν λες". Αφηγείται την ιστορία μιας οικογένειας στην Κρήτη, ο μικρότερος γιος της οποίας διαγιγνώσκεται με αυτισμό. Μπορείς να την παρακολουθήσεις από το youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=QWG2le_E3IQ&list=PLx3jx6kZ_h4GmfYjxVevhx1qMBCfD_V-w
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Συγγνώμη, αλλά ποιά είναι η Λυμπερακάκη (έτσι δεν την λένε ; ); Εχει βγάλει έστω ένα τραγούδι; Μιλάει ελληνικά; Ρωτάω γιατι βλέπω ότι ήρθε από το εξωτερικό...;;;
 

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,236
Location
Athens
Αν ψάξεις στο YouTube της έχει βγάλει κάποια τραγούδια. Κανένα από αυτά βέβαια δεν είναι τίποτα πραγματικά καλό αλλά έχουμε εμπιστοσύνη στον Κοντόπουλο.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Οκ, δεν λέω τίποτα, απλά με ξάφνιασε το όνομα. Θα ψάξω και θα ακούσω.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Οκ, δεν λέω τίποτα, απλά με ξάφνιασε το όνομα. Θα ψάξω και θα ακούσω.

Πρόσεχε τ' αυτιά σου. :ROFLMAO: Επίσης,ποια εμπιστοσύνη, ρε παιδιά, έχουμε στον Κοντόπουλο, δουλευόμαστε; οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν το τραγούδι με ραπ κουπλέ, ποπ ρεφρέν και έθνικ γέφυρα (στην οποία η Στεφανία στάνταρ θα ξεβιδώνεται και θα ξεμαλλιάζεται σαν την Καλομοίρα.

Ο Θεός να βάλει το χέρι του.
 

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,236
Location
Athens
Εντάξει το πα λίγο ειρωνικά! Κι εγώ το φοβάμαι αλλά τέλος πάντως φέτος δεν θέλω να είμαι τόσο απαισιόδοξος όσο άλλες χρονιές!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Πρόσεχε τ' αυτιά σου. :ROFLMAO: Επίσης,ποια εμπιστοσύνη, ρε παιδιά, έχουμε στον Κοντόπουλο, δουλευόμαστε; οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν το τραγούδι με ραπ κουπλέ, ποπ ρεφρέν και έθνικ γέφυρα (στην οποία η Στεφανία στάνταρ θα ξεβιδώνεται και θα ξεμαλλιάζεται σαν την Καλομοίρα.

Ο Θεός να βάλει το χέρι του.
Πω πω...
Παναγία μου, να προσέχεις την Ελλάδα...

Ξέρει το κορίτσι ελληνικά;
 
Top Bottom