Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Και εγώ την λατρεύω. :) Τα παλιά της τραγούδια είναι όλα υπέροχα, όπως το "Δώδεκα", το "Δεν θέλω να ξέρεις", το "Γκάζι", κτλ., αλλά τα καινούρια δεν είναι τόσο χάλια. Πραγματικά αγαπώ το "Προτεραιότητα" και το "Δεν θα υπαρξει άλλο". Το "Αγάπη είναι εσύ" έχει ας πούμε παράξενο στοίχο λόγω της φαντασίας του Καρβέλα, μα δεν μπορεί να βγεί εύκολα απ'το μυαλό. ;)
Αχ, PS είμαι Πολωνέζα. :)
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Εγώ πάρα πολύ καλά. Εσύ?
Πως έμαθες ελληνικά?
(Ναι, ξέρω ότι το ερωτηματικό γράφεται αλλιώς, μα δεν ξέρω που είναι)
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,091
Location
Cyprus / Oussou Empire
Γεια και σε σένα! Συμφωνώ με όλα όσα είπες, όσο για το "Αγάπη Είναι Εσύ", όταν το πρωτοάκουσα, σοκαρίστηκα λίγο με τους στίχους, αλλα έχει φανταστική μελωδία και δυναμική, που δε σου χρειάζεται δεύτερη φορά να το ακούσεις για να σου κολλήσει! Και στην ουσία, αν έλεγε "σ' αγαπώ, μ' αγαπάς, μωράκι μου..." κτλ, δε θα του έδινε κανένας σημασία! Ενώ, με αυτό τον παράξενο στίχο, θες δε θες, σου τραβάει την προσοχή! Έχω δει ότι είναι τραγούδι που είτε το λατρεύεις είτε το μισεις! Τίποτα ενδιάμεσο!

Lilka, εσύ πώς έμαθες ελληνικά;
 

Gerly

Active member
Joined
October 2, 2009
Posts
2,072
Location
Estonia
Love Greek. Its sad that I don't know much of that language. :(
Have learnt very few thx to Greek music.
I wish I could speak in one day in Greek.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Ενώ, με αυτό τον παράξενο στίχο, θες δε θες, σου τραβάει την προσοχή!
Ακριβώς! ;) Και χαίρομαι πάρα πολύ που τα τραγούδια της γράφει πάλι ο Καρβέλας. Η φαντασία του, στην οποία αναφέρθηκα πιο πάνω, είναι κατι καλό!
είναι τραγούδι που είτε το λατρεύεις είτε το μισεις! Τίποτα ενδιάμεσο!
Οπως και την ίδια την Αννα. Εχει πολλούς εχθρούς, απ'ό,τι βλέπω, μα και πολλούς fans.

Εγώ έμαθα ελληνικά μόνη μου, με τηλεόραση, βιβλία και... με μεγάλη όρεξη. ;) Δεν έχω ζήσει ποτέ στην Ελλάδα, ούτε στην Κύπρο. Στην Ελλάδα πιγαίνω μόνο για διακοπές (συνήθως για έναν μήνα), αλλά την αγαπώ πολύ και ήθελα να προσπαθήσω να μάθω την όμορφη γλώσσα της.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Καλησπέρα. Μιλάς ελληνικά;
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,091
Location
Cyprus / Oussou Empire
Ακριβώς! ;) Και χαίρομαι πάρα πολύ που τα τραγούδια της γράφει πάλι ο Καρβέλας. Η φαντασία του, στην οποία αναφέρθηκα πιο πάνω, είναι κατι καλό!

Οπως και την ίδια την Αννα. Εχει πολλούς εχθρούς, απ'ό,τι βλέπω, μα και πολλούς fans.

Εγώ έμαθα ελληνικά μόνη μου, με τηλεόραση, βιβλία και... με μεγάλη όρεξη. ;) Δεν έχω ζήσει ποτέ στην Ελλάδα, ούτε στην Κύπρο. Στην Ελλάδα πιγαίνω μόνο για διακοπές (συνήθως για έναν μήνα), αλλά την αγαπώ πολύ και ήθελα να προσπαθήσω να μάθω την όμορφη γλώσσα της.

Εγώ έτσι ακριβώς έμαθα ισπανικά! Βλέπετε ελληνικά κανάλια στην Πολωνία;
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Εχω μόνο το ΕΡΤ World, αλλά βλέπω και κάποια live streaming στο διαδύκτυο, χρισημοποιώ το Youtube, το οποίο βοηθάει πάρα πολύ... Αν θέλει κάνεις, μπορεί να καταφέρει να μάθει μια ξένη γλώσσα με ευκολία.
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,091
Location
Cyprus / Oussou Empire
Σωστά! Αν και όταν δε χρησιμοποιείς μια γλώσσα, τη ξεχνάς! Κοντεύω να ξεχάσω τα ισπανικά μου!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Γι'αυτό εγώ πιγαίνω συχνά στην Ελλάδα και όταν βρίσκομαι εκεί, μιλάω μόνο ελληνικά. Μα πρέπει να λέω σε όλους: "Σας παρακαλώ, μη μου μιλάτε στα αγγλικά!" γιατι κάποιοι ξεχνάνε συνέχεια ότι μιλάω ελληνικά.
Εχεις πάει στην Ισπανία; Πρέπει να πας, πχ για μια σειρά μαθημάτων σε ενα σχολείο ισπανικών για ξένους. Το'χες σκεφτεί;
 
Top Bottom