eurovision 2014 albania

 

The Albanian broadcaster RTSH revealed the 28 artists who were selected to take part in Festivali i Këngës 2014, the Albanian National Final.

This is how it’s going to work. Two Semi Finals will be held on December 26th & 27th with fourteen participants in each Semi. Between 8 and 9 acts will qualify from each Semi Final which means the Final show on December 28th will have 18 or 20 participants.

 

Here is a list of all participants:

 1. Jozefina Simoni – Mendje trazi
 2. Gjergj Leka – Himn
 3. Mersela Cibukaj – Smuj
 4. Lindita Halimi – S’te fal
 5. Rezarta Smaja – Vetem ti
 6. Mjellma Berisha – Sot jetoj
 7. Revolt Klan – Me mungon
 8. Julian Gjojdeshi – Himn jetes
 9. Erga Halilaj – Ti sme njeh
 10. Kozma Dushi – Kenga jeta jone
 11. Enxhi & Xhejn Kumrija – Njeri
 12. Ana Gramo – Ne koma
 13. Agim Poshka – Ne rrugen tone
 14. Florent Abrashi & Sigi Bastri – Eklips mbi oqean
 15. Bojken Lako Band – Te ndjej
 16. Kelly – Nese ti do
 17. Venera Lumani – Dua te jetoj
 18. Emi Bogdo – Nje femer
 19. Kladi Musabelliu – Vetem te ti besoj
 20. Besjana Mehmeti & Shkodran Tolaj – Keshtjella
 21. Andos Sinani – Me shiko drejt ne sy
 22. Gr. Offchestra – Bajram
 23. Elhaida Dani – Te kerkoj
 24. Saimir Braho – Kristal
 25. Altin Goci – Rock dhe per gjithe jeten
 26. Gr. Aurora – Maria
 27. Enver Petrovci – Te vrane bukuri
 28. Besa Krasniqi – Koha kalon

 

Join us HERE and discuss Albania at the 2015 Eurovision Song Contest with thousands of Eurovision fans.

Load More Related Articles
Load More By Adrian Gonzalo Garcia
Load More In 2015

Leave a Reply

Check Also

Madrid invites you to its Eurovision party

Weeks after the Australian Eurovision party, ESCunited suggests you to fly to Europe. It&#…