Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

busybee

Active member
Joined
February 13, 2011
Posts
3,401
Εγώ φοβάμαι τη Γαλλία πολύ. Τα γραφεία στοιχημάτων την έχουν πρώτη και θα αρέσει και στις επιτροπές. Εμένα πάλι δε μ' αρέσει.
 

alca

Well-known member
Joined
January 18, 2010
Posts
5,272
Location
Linköping, Sweden
Kαλά ο τίτλος του topic με πεθαίνει! χαχαχαχα Πφφ αν θυμάμαι ότι έχουμε και το ελληνικό topic θα μπαίνω! :p
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,128
Location
Cyprus / Oussou Empire
Δε νομίζω ότι η Γαλλία θα έχει πολύ απήχηση στο κοινό, όσο κι αν αρέσει στις επιτροπές. Δεν είναι όλοι φανς της όπερας! Πολλοί δε θέλουν ν' ακούσουν γι' αυτήν! Παλιότερες συμμετοχές χωρών με τραγούδι που θυμίζει όπερα δεν τα πήγαν και πολύ καλά (Σουηδία 2009, Σλοβενία 2007). Αν και της Γαλλίας φέτος είναι πιο ποιοτικό, με ωραία μελωδία, δεν το βλέπω πάνω από την πεντάδα! Ούτε εγώ είμαι φαν της όπερας, αλλά μου αρέσει αρκετά! Θα προτιμούσα όμως να κερδίσει κάποια άλλη χώρα, όπως το Ηνωμένο Βασίλειο, το Αζερμπαϊτζάν και η Ρουμανία! Η Ρουμανία αξίζει μια νίκη, γιατί φλερτάρει μαζί της χρόνια τώρα!
 

busybee

Active member
Joined
February 13, 2011
Posts
3,401
Κι εμένα μου αρέσει η Ρουμανία και δε θα με χάλαγε καθόλου αν κέρδιζε :D
 

ParadiseES

Well-known member
Joined
October 3, 2009
Posts
15,047
Location
Zaragoza (Spain)
Μαζί, μαζί όλα θα τα ζήσουμε μαζί
το αντίο και το έλα, το μηδέν και το πολύ

Μαζί, μαζί όλα θα τα ζήσουμε μαζί
ένα βήμα πριν την τρέλα, μια στιγμή πριν τη ζωή

These Loukas' lyrics are so beautiful (if the translation is the one I read :lol:). I put them on my facebook status :D
Anyway, even the most horrible words look beautiful in Greek xromance
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,128
Location
Cyprus / Oussou Empire
"Mazi" is the best song of Loucas in my opinion!


Let me try to translate it in spanish!

Mazi, mazi = Juntos, juntos
Ola tha ta zisoume mazi = viviremos todos juntos
To antio ke to ela = el "adios" y el "ven"
To miden ke to poly = el zero y el mucho.

Mazi, mazi = Juntos, juntos
Ola tha ta zisoume mazi = viviremos todos juntos
Ena vima prin tin trela = un paso antes de locura
Mia stigmi prin ti zoi = un momento antes de la vida.
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Το 'χω ακούσει πολλές φορές, δεν ήξερα όμως ότι είναι τραγούδι του Λούκα! Ωραίο! :) Το "όλα θα τα ζήσουμε μαζί" σημαίνει "todo esto lo viviremos juntos", γιατί "todos" θα ήτανε "όλοι" και "viviremos todos juntos" θα ήταν "θα ζήσουμε όλοι μαζί". ;)

Εχω μία ερώτηση... ποιές ποιοτικές ελληνικές ταινίες θα μου προτείνατε να δώ;
 
Last edited:

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,128
Location
Cyprus / Oussou Empire
Το 'χω ακούσει πολλές φορές, δεν ήξερα όμως ότι είναι τραγούδι του Λούκα! Ωραίο! :) Το "όλα θα τα ζήσουμε μαζί" σημαίνει "todo esto lo viviremos juntos", γιατί "todos" θα ήτανε "όλοι" και "viviremos todos juntos" θα ήταν "θα ζήσουμε όλοι μαζί". ;)

Εχω μία ερώτηση... ποιές ποιοτικές ελληνικές ταινίες θα μου προτείνατε να δώ;

Δίκιο έχεις, το σκεφτόμουν αυτό πριν από λίγο, και σκέφτηκα να μπω να το διορθώσω σε "viviremos todas las cosas juntos", αλλά με πρόλαβες!

Ελληνικές ταινίες δεν πολυβλέπω! Προτιμώ τις σειρές!

Η τελευταία ελληνική ταινία που είδα (το 2008!) ήταν το "Μόλις Χώρισα"! Κωμωδία!

 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
H Ζέτα Μακρυπούλια! :D Χαχαχα, είδα το "Μόλις χώρισα" ! Είδα και την άλλη ταινία της Ζέτας, τη "Σούλα, έλα ξανά". Τώρα θα'θελα να δω κάτι άλλο, οχι κωμωδία. ;)
Μα εντάξει, αν μιλάμε για σειρές... ποιές σειρές τότε προτείνεις; Πού μπορώ να τις κατεβάσω;
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,128
Location
Cyprus / Oussou Empire
"Το Νησί": http://greek-movies.com/series.php?s=342
Βασισμένο στο international best seller της Victoria Hislop, η οποία για αυτό το έργο της πήρε βραβείο καλύτερης πρωτοεμφανιζόμενης συγγραφέως στη Βρετανία το 2009!
Διαδραματίζεται στην Κρήτη - στο νησί Σπιναλόγκα όπου εξορίζονταν οι λεπροί!
Τρέιλερ:

"Τα Μυστικά της Εδέμ": http://greek-movies.com/series.php?s=154
'Ενα καλοκαίρι πριν από χρόνια, σε μια κατασκήνωση, συναντήθηκαν έξι έφηβοι. Ο Μάνος, η Εύα, ο Νικόλας, η Δάφνη, ο Λουκάς και η Νόρα φώναξαν δυνατά τα όνειρά τους στον ουρανό, τη νύχτα που έπεφταν τα αστέρια. 'Εγιναν η «παρέα της φεγγαρόπετρας» και έδωσαν την υπόσχεση, κάθε χρόνο, τη νύχτα των Λεοντιδών, να συναντιούνται στην ίδια κατασκήνωση. Στα χρόνια που ακολούθησαν, κάποιοι υπήρξαν συνεπείς στο ετήσιο ραντεβού τους και κάποιοι όχι. Στο φετινό ραντεβού, όμως, θα υπάρχει απαρτία. Η Εύα βάζει τέλος στην πολύχρονη αυτοεξορία της στο Παρίσι και επιστρέφει στην Ελλάδα για να διεκδικήσει τον εραστή της, τον Μάνο, από τη γυναίκα του και το παιδί του. Η άφιξη της θα αναστατώσει και τον αδελφό του τον Νικόλα, που ετοιμάζεται να παντρευτεί την Δάφνη, αλλά και τον Λουκά με την Νόρα που δουλεύουν στο ίδιο δικηγορικό γραφείο. Θα επιφέρει ανατροπές ισορροπιών στις ζωές τους και μεταβολές στα συναισθήματά τους. Τα μυστικά της εφηβείας τους θα βγουν στο φως. Κανενός η ζωή δε θα είναι πια η ίδια, όταν αποκαλυφτούν τα μυστικά της Εδέμ.
Τρέιλερ:
 

alca

Well-known member
Joined
January 18, 2010
Posts
5,272
Location
Linköping, Sweden
Το νησί το βλέπω κι εγώ. Ευτυχώς που στο facebook δίνουν το link του youtube κάθε εβδομάδα και μπορώ και το βλέπω γιατί το Mega δεν επιτρέπει πλέον να προβάλεται σε άλλες χώρες. Μόνο όσοι μένουν στην Ελλάδα μπορούν να το δουν online.
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,128
Location
Cyprus / Oussou Empire
Το νησί το βλέπω κι εγώ. Ευτυχώς που στο facebook δίνουν το link του youtube κάθε εβδομάδα και μπορώ και το βλέπω γιατί το Mega δεν επιτρέπει πλέον να προβάλεται σε άλλες χώρες. Μόνο όσοι μένουν στην Ελλάδα μπορούν να το δουν online.

Ναι, με έχει εκνευρίσει το Μέγκα γιατί τις περισσότερες φορές δεν προλαβαίνω να δω τα επεισόδια στην τηλεόραση όταν προβάλλονται! Ας είναι όμως καλά η συνδρομιτική τηλεόραση που έχουμε που μπορείς να πας πίσω μέχρι και 3 ημέρες και να δεις κάτι που έχασες!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Σ'ευχαριστώ! Θα τις δοκιμάσω σίγουρα!
 

busybee

Active member
Joined
February 13, 2011
Posts
3,401
Εμενα πάλι το Νησί με μαυρίζει και το αποφεύγω :p
 

alca

Well-known member
Joined
January 18, 2010
Posts
5,272
Location
Linköping, Sweden
^ Ναι πολλοί δεν το βλέπουν γι' αυτό το λόγο. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο ψυχοπλακωτικό αλλά είναι υπέροχη σειρά.
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,128
Location
Cyprus / Oussou Empire
Υπέροχη είναι, και το βιβλίο φοβερό! Δεν έχει μόνο μαυρίλα αλλά και μια δόση ελπίδας και αισιοδοξίας!
 

busybee

Active member
Joined
February 13, 2011
Posts
3,401
Το βιβλίο υποψιάζομαι ότι θα μου άρεσε περισσότερο απο τη σειρά.
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,128
Location
Cyprus / Oussou Empire
Στη σειρά, το μόνο πράγμα που μου τι δίνει είναι ότι δείχνουν πολλές ακατάλληλες σκηνές, ενώ στο βιβλίο δεν είχε τέτοια πράγματα! Αλλά τι να πεις, αυτά τα πράγματα πουλούν περισσότερο!
 
Top Bottom