Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Μια χαρά το σκέφτεσαι. Όταν θες να πας τόσο πολύ σε μια χώρα (που δεν είναι δικιά σου) θα βρεις τρόπο να είσαι καλά και χαρούμενη.
Απλά το κόστος θέρμανσης δεν θα είναι χαμηλό. Ειδικά φέτος. Μπορεί γενικά η Ελλάδα να είναι ζεστή χώρα αλλά οι χειμώνες είναι κρύοι. Ειδικά στα βόρεια. Έχουμε πάρα πολλή υγρασία οπότε το κρύο τρυπάει κόκαλα που λέμε.
Εννοώ ότι δεν υπάρχει τόση ανησυχία, ότι εγώ προσωπικά και να έμεινα χωρίς θέρμανση για κάποιο διάστημα, δεν θα με πείραξε καθόλου. Εχω συνηθίσει το ψοφόκρυο άλλωστε και σ'αυτό το θέμα η Ελλάδα για μένα είναι σαν σάουνα. Τα τελευταία χρόνια μπορεί να έχει αυξηθεί γενικά η μέση θερμοκρασία στην Πολωνία, αλλά έρχονται που και πού περίοδοι όταν πέφτει μέχρι και -15. Από τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια αλλά και από όταν ήμουν 20-κάτι θυμάμαι και χαμηλότερες θερμοκρασίες με χιόνια μέχρι τα γόνατα. Για να πω την αλήθεια, όσο κι αν λατρεύω την Ελλάδα, πολλές φορές πεθαίνω με τους 40 βαθμους τα καλοκαίρια. :ROFLMAO: Απορώ για παράδειγμα πως κυκλοφορούν οι Ελληνίδες φουλ βαμμένες αυτους τους μήνες.
Οσο για τον τρόπο που πρέπει κανείς να βρει για να είναι καλά, γνωρίζω έναν Πολωνό ο οποίος μετανάστευσε στην Αθήνα επειδή βρήκε εκεί πολύ καλή δουλειά σε μια εταιρεία πληροφορικής, γνώρισε και παντρεύτηκε Ελληνίδα και μόλις γεννήθηκε ο μικρός τους γιος.
Η δουλειά και η ωραία ζωή υπάρχουν παντού, μόνο που σε κάποια μέρη πρέπει να ψάξεις περισσότερο.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Για να πω την αλήθεια, όσο κι αν λατρεύω την Ελλάδα, πολλές φορές πεθαίνω με τους 40 βαθμους τα καλοκαίρια. :ROFLMAO: Απορώ για παράδειγμα πως κυκλοφορούν οι Ελληνίδες φουλ βαμμένες αυτους τους μήνες.

Σκέψου λοιπόν το ενεργειακό κόστος που θα έχεις ως κάτοικος Ελλάδας το καλοκαίρι. Εγώ, πάντως, όταν λαμβάνω τον λογαριασμό της ΔΕΗ κάθε Σεπτέμβριο, κάνω μια προσευχή πριν τον ανοιξω. :p

Όσο για τις καλές δουλειές, εδώ είμαστε σε φάση "ψάξε, ψάξε, δεν θα τις βρεις". :mrgreen: Δέχομαι, ωστόσο, ότι τα χρήματα δεν είναι το παν για μια καλή ποιότητα ζωής....

που μας οδηγεί στην επόμενη σκέψη. Δεν ξέρω αν και πόσο παρακολουθείς το τι συμβαίνει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, αλλά θεωρώ πως βρισκόμαστε στο χειρότερο σημείο μεταπολιτευτικά από όλες τις απόψεις. Όχι μόνο οικονομικά, αλλά θεσμικά, υγειονομικά, σε επίπεδο κοινωνικών δικαιωμάτων και ατομικών ελευθεριών, διαφθοράς, αναξιοκρατίας κ.α. Και με αποκορύφωμα, μια Δικαιοσύνη που κοιμάται όρθια. Δεν επιθυμώ να πολιτικοποιήσω την κουβέντα περισσότερο, αλλά οποιοσδήποτε νέος άνθρωπος με όνειρα και φιλοδοξίες με ρωτούσε αν αξίζει να παραμείνει εδώ, θα του απαντούσα "όχι".
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Μην ανησυχείς, προς το παρόν είμαι εδώ και δεν παω πουθενά. ;)
Η σκέψη να φύγω μου ήρθε ξαφνικά την ημέρα που έπεσε ο πύραυλος στην πατρίδα μου και τρόμαξα γιατι συνειδητοποίησα πόσο κοντά τελικά είμαστε στην τρομοκρατική αυτή χώρα με έναν παρανοϊκό δολοφόνο ως πρόεδρο, η οποία πάντα ήταν ο χειρότερος μας εχθρός. Μετά όμως κατάλαβα ότι δεν θα ήταν τόσο απλό για τον σύντροφό μου να φύγει γιατι αν ξεκινούσε πόλεμος σίγουρα οι άντρες θα αναγκαζόταν να μείνουν για να πολεμήσουν για την πατρίδα (παρόλο που έχουμε επαγγελματικό στρατό), κάτι το οποίο ο ίδιος ο δικός μου λέει ότι βέβαια δεν θα ήθελε να γίνει, αλλά αν γινόταν, θα ένιωθε υποχρεωμένος, όπως και οι παππούδες μας.
Πάντα όμως όταν είσαι Πολωνή (και Πολωνός) πρέπει να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου, ειδικά σε αυτές τις εποχές που ζούμε, ότι μπορεί μια μέρα να αναγκαστείς να φύγεις ακόμη και χωρίς τον άντρα σου για το καλό της οικογένειας σου. Φυσικά, μη μένοντας στην Ελλάδα δεν προλαβαίνω να μαζέψω όλες τις πληροφορίες τις οποίες θα έπρεπε να έχω, αυτό δεν μπορώ να το διαψεύσω. Από αυτές όμως που παίρνω από τους φίλους μου που ζουν εκεί και από τα πράγματα που βλέπω στις ειδήσεις (βλέπω τα κανάλια που μεταδίδονται εκτός Ελλάδος) βγάζω το συμπέρασμα ότι η κατάσταση είναι μόνο λίγο πιο χειρότερη από αυτή που επικρατεί στην Πολωνία. :ROFLMAO:
Και θα το επαναλάβω, πιστεύω πολύ βαθιά στο ότι ο καθένας μπορεί να τα καταφέρει παντού, αρκεί να είναι επιχειρηματικός. Το πρώτο πράγμα άλλωστε που σκέφτεται κάποιος τουλάχιστον τις πρώτες μέρες που αντιμετωπίζει την προσφυγιά, είναι να βρει τον εαυτό του, να ηρεμήσει. Αυτό μου προσφέρει η Ελλάδα μόνο, όχι οι Γερμανίες, οι Γαλλίες, οι Βρετανίες, Ελβετίες κτλ. Ποτέ δεν λεω "ποτέ", αλλά η πρώτη κατεύθυνση που θα ακολουθούσα θα ήταν προς τα νότια άκρα της ηπείρου μας.

Για το κόστος ζωής... τι να σου πω, εγώ εδώ στην Πολωνία πριν ανοίξω το δικό μου φάκελο με τον λογαριασμό του ρεύματος και του αερίου, θα έπρεπε να παω στην εκκλησία κιόλας. Ευτυχώς οι καθολικές λειτουργίες δεν διαρκούν πάνω από 1 ώρα... :ROFLMAO:
Και μη σου πω πόσα ευρώ πλήρωσε η μαμά μου για το κάρβουνο και πόσο δύσκολο ήταν φέτος να το αγοράσει... ήταν βασικά σαν την εποχή του κομμουνισμού που έριχναν που και που κάποιο προιον και έλεγαν "Λαέ, πάρτο και να το χαρείς, αύριο δεν θα το βρεις".

Ελληνες, γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να αγαπήσετε την πατρίδα σας, παρά τις δυσκολίες; :cry:
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Την αγαπάω την Ελλάδα. Γιατί, για μένα τουλάχιστον, η καθε χώρα είναι οι άνθρωποί της. Και έχω πολλούς ανθρώπους που αγαπώ εδώ. Όπως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι εδώ πολύ αξιόλογοι, που αξίζουν ν' αγαπιούνται. Και δεν είναι οι υπάρχουσες δυσκολίες αυτές που με κάνουν ν' αγανακτώ. Είναι ο γενικότερος κατήφορος που έχει παρει η χώρα - επαναλαμβάνω, όχι μόνο οικονομικά. Αυτή τη στιγμή είμαστε ίσως η πιο διεφθαρμένη χώρα στην Ε.Ε. Μια χώρα που έχει σχεδον αφομοιωθεί πολιτικά, κοινωνικά και πολιτισμικά με κράτη της μέσης Ανατολής και της Βόρειας Αφρικής. Δεν ξέρω αν αξίζει να παλεύει πλέον ο Έλληνας για την πατρίδα του. Η ζωή που μας δίνεται είναι μία (εκτός κι αν πιστεύεις στη μετενσάρκωση) και οφείλουμε να τη ζήσουμε όσο πιο έντιμα μπορούμε. Στον εαυτό μας χρωστάμε κατά κύριο λόγο και σε κανέναν άλλον. Διότι, όπως τραγουδάει και η Αλεξίου "Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο κι άλλο εκείνη να σε πεθαίνει". Αυτό θ' αρέσει και στον @GRE που είναι μεγάλος fan της Χαρούλας.

'Ακρως επίκαιρο.

 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Την αγαπάω την Ελλάδα. Γιατί, για μένα τουλάχιστον, η καθε χώρα είναι οι άνθρωποί της.
Απ'το στόμα μου το πήρες. Αυτός είναι ο λόγος που αγάπησα κι εγώ την Ελλάδα.
Και εμείς οδηγούματε σε μια πολιτική κατάντια, μην νομίζεις. Πολύ σύντομα θα συναντηθούν οι χώρες μας στο ίδιο σημείο. Σε καταλαβαίνω όμως απόλυτα, ο καθένας έχει τη δική του γνώμη. Ειδικά εσείς οι άντρες είστε σε δύσκολη θέση στο θέμα πολέμου.

Χαρούλα... μεγάλη κυρία! Αγαπημένη! xheart
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Αν ανησυχείς, πάντως, για το ενδεχόμενο πολέμου και επιθυμείς να ζήσεις σε χώρα ειρηνική,τότε μια χαρά μπορείς να έρθεις στην Ελλάδα, καθώς σε διαβεβαιώ πως καμία πολεμική σύρραξη μεταξύ ημών και της Τουρκίας δεν πρόκειται να συμβεί. Αυτά περί απειλών είναι ξεκάθαρα για εσωτερική κατανάλωση των ψηφοφόρων του Ερντογάν και του Μητσοτάκη. Η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε και του ΝΑΤΟ, κανέναν από δαύτους δεν συμφέρει ο πόλεμος. Έχουμε και 400 δις χρέος να τους ξεπληρώσουμε, lmao. :lol:
Αυτόν τον μόνιμο μπαμπούλα της Τουρκίας τον θυμάμαι από τότε που ήμουν παιδί κοι ουδέποτε τον είδα να γίνεται αληθινός. Ακόμα και το 1996 με την περίπτωση των Ιμίων (που κι αυτό το θερμό επεισόδιο προκλήθηκε από μια μαλακία ενός Τούρκου δημοσιογράφου, δεν πήγαν δηλαδή οι τουρκικές ενοπλες δυνάμεις να καταλάβουν τη νησίδα), που ήμαστε όλοι καρφωμένοι στις τηλεοράσεις κι ανησυχούσαμε μήπως πάμε σε πόλεμο με τους Τούρκους, τίποτε απολύτως δεν έγινε. Επενέβησαν οι ΗΠΑ, η επίμαχη περιοχή "γκριζαρίστηκε" και συνεχίσαμε και οι 2 λαοί τις ζωές μας. :mrgreen:
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Ησύχασα λίγο και πλέον με απασχολεί κάτι άλλο. Η Αννούλα έβγαλε καινούργιο τραγούδι με τίτλο "Γκαζόζα" σε στίχους τύπου "κλασσικός Καρβέλας" (να φανταστείς τι σημαίνει αυτό:LOL:) και 12/12 βγαίνει το κλιπ. :p

Απόψε η Άννα τα κάνει πουτ@ν@! :ROFLMAO:
 

hijirio

Veteran
Joined
April 25, 2012
Posts
6,276
Location
Gay
geia sou re malakas
emena leğune hiji eğo yeniksa do pondo
emofos ise xheart

i hope my flop romeika is welcomed here 🥺🥺
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Εμένα μ'αρέσει, η Βίσση δεν είναι Αλεξίου ή Πρωτοψάλτη. Πάντα ήταν προκλητική και πάντα της άρεσε να παίζει με την εικόνα της. Το τραγούδι έχει επίσης ωραίο, χορευτικό ρυθμό και δεν υπάρχει αΝΝαγκη να το προσεγγίζουμε σαν να ήταν το "12" ή ας πουμε το "Παραλύω"/"Δεν θέλω να ξέρεις" κτλ.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
geia sou re malakas
emena leğune hiji eğo yeniksa do pondo
emofos ise xheart

i hope my flop romeika is welcomed here 🥺🥺
Μιλάς και εσύ ελληνικά; :)
 

hijirio

Veteran
Joined
April 25, 2012
Posts
6,276
Location
Gay
Μιλάς και εσύ ελληνικά; :)
Μακάρι......... ο πατέρας μου και η γιαγιά μου να μιλούν ρομέικα, αλλά κανείς δεν με έμαθε. καταλαβαίνω μόνο μερικές λέξεις.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Κρίμα... Τα ρομεικα όμως είναι άλλο πράγμα. Εγώ αναγνωρίζω μόνο τα βασικά χαρακτηριστικά της κυπριακής διαλέκτου και τις διαφορές μεταξύ Αθήνας/Αττικής και Μακεδονίας και Πιερίας επειδή εκεί ταξιδεύω πιο συχνά όταν είμαι στην Ελλάδα. Δυστυχώς, στη δική μου οικογένεια δεν μιλάει κανένας ελληνικά.

Καλώς ήρθες λοιπόν και να γράφεις όποτε θέλεις! :)
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Οσον αφορά την Απόλυτη Ελληνίδα Σταρ, Αννα Βίσση, ένα θα σου πω @Nicholas123:
:lol:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Χθες ήταν τα γενέθλια της Άννας και ανέβασα την μετάφραση της παράστασης "Μάλα, η μουσική του ανέμου" με υπότιτλους στα πολωνικά και κάτω από το βίντεο της "Γκαζόζας" άφησα της ευχές μου για την Απόλυτη λέγοντας τι έκανα...
Και σήμερα μπαίνω στο youtube και τι βλέπω; ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Η ΙΔΙΑ Η ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ. Εγραψε «Μπράβο Ναταλία! Πολύ σ'ευχαριστούμε ο Νίκος και εγώ. Θα ψάξω να το δω» Δηλαδή όχι μόνο το έμαθε αυτή, αλλά το πε και στον ΚΑΡΒΕΛΑ. Στον ΚΑΡΒΕΛΑ. Οκ, λογικό είναι να του το πει, αλλά...
Και ξέρω ότι δεν είναι ψεύτικός ο λογαριασμός διότι μόλις βγήκε το κλιπ, καρφιτσώθηκε και ένα άλλο σχόλιο της από την Πανικ Records.
Ζω ή πέθανα;
Χριστουγεννιάτικο θαύμα. 😇
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Αυτό που σας είπα δεν είναι ακόμη τίποτα...

TFHDFhg.png

Και μου έγραψε και ενα πολύ σύντομο προσωπικό μήνυμα, αλλά θα το αφήσω να μείνει μεταξύ μας.
@Nicholas124 @alca

Ελαβα ήδη το καλύτερο δώρο του 2023 και δεν έχει καλά καλά αρχίσει.

Που να ξερα ότι μετά από 17 χρόνια θα πάθω ενα ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΟΚ; Μα τόσο μεγάλο; Τσιμπήστε με γιατι μάλλον τα χω χαμένα, ονειρεύομαι.
 
Last edited:

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,568
Location
Athens & Kordavian Islands
Με τέτοια λόγια και διαφήμιση που της κάνεις όπου σταθείς κι όπου βρεθείς, καλά κανει και σου απάντησε. Το αξιζεις σίγουρα.


Υ.Γ. Ρε, πες της όταν έρθεις Ελλάδα ξανά να μας ανοίξει ένα μπουκάλι πρώτο τραπέζι πίστα στο μαγαζί όπου θα τραγουδά. Να πιάσει τόπο, δηλαδή, όλο αυτό. :p
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,852
Location
Athens, Greece
Ρε Νικόλα, τώρα δεν είμαι για αστεία... τώρα είμαι ακόμη σε σοκ.
Για μένα είναι κάτι πολύ σημαντικό.

Θα είμαι στο Χοτέλ Ερμού, αλλά την επόμενη σεζόν. Το κανόνισα με μια άλλη fannatic.
Τώρα περιμένω να ρθει καλοκαίρι.

"Εγώ και ο Νίκος" δηλαδή θα γνωρίσω τη Θεά πακέτο με τον Καρβέλα. :p
 
Last edited:
Top Bottom