Hello NSCers!
This thread is the second rendition of the Statistics and Trivia collection on the old forum, collecting together the stats from all editions of the contest in an easy-to-understand way. Five recurring stats will appear after each edition:
NSC League - A count of how many Top 10s each of the current nations have managed to achieved in the final of all editions. Nations are awarded 12 points for winning the contest, 10 points for being the runner up, and so on in the traditional Eurovision points method. Recurring placements for nations are counted in each block. Placings in red indicate the latest Top 10 of the contest.
Medal Table - Whenever a country recieves a Top 3 placing, it will be counted in an Olympic Games method: gold for winning, silver for coming 2nd and bronze for coming 3rd. All nations, past and present, are counted, and nations are ranked in order of gold total, then silver total, then bronze total.
Bottom 5 Leagues (Final & Semi-Finals) - Even the less unfortunate songs deserve recognition. If a nation 'achieves' a Bottom 5 placing in a final (in the Final League) or either semi-final (in the Semi-Finals League) it will recieve points based on how far down it is. Rest Jury qualifiers are still counted as Bottom 5 placings if they finish there in the main contest.
Just Missed Out League - Ever came 11th in the semi-final and felt like you just missed out? Well, just to make you feel better here's another league for you to feel better about and compete in. This league only includes entries from the birth of the double semi system where the qualifier positions have consistently been from 10th upwards. The closer you are to qualifying without actually qualifying will earn you more points. This league also includes entries that may have qualified by other means - either by rest jury, a PQ nation failing to vote, or host error.
All five league tables will be repeatedly updated 'annually' i.e. after the final of each contest. Other stats have also been posted by other members:
Pot Stats (posted by dogmeat) - An analysis of how the separate "pots" (group of likeminded nations that often share a common music taste, used to divide the semi-finals equally) voted in the final, showing which songs would have benefitted or gained a disadvantage if only one of the pots had decided the results.
Underground-o-Meter (posted by dogmeat) - An analysis of each nation's votes in comparison to the eventual totals. This determines whether each nation is in sync with the results and shows who has a more 'mainstream' taste and who's favourites were located near the bottom of the scoreboard.
Table of Consistency (posted by dogmeat) - A comparison between different nation's votes in the final of each edition, which are then plotted as a cross-table showing percentage compatibility between two nation's votes. This shows which nations have the most common voting grounds and is also a very helpful tool when trying to determine the pots used in semi-final division.
Voting Statistics (posted by anyone) - Anyone who wishes to can (and indeed has) post their voting stats, detailing who they have given the most points to or who they have recieved the most points from. These are optional but are a fun statistic to look at so you're encouraged to post them if you are willing to
Any other statistics and trivia are also welcomed in this thread, if you are willing to post it and keep it at least semi-updated. Extra suggestions for new stats are also always very welcome.
Here you can also find some extra stats that I will update, but do not need a full table in their own right:
(to save you from excessive scrolling, click the spoiler tags to show the stats)
Entries stats:
Nations that have entered consecutively since their debut:
Winning stats:
Number of wins per nation:
5 wins:
· Scorpionia
· Pigeon Island
4 wins:
· Prasia
· Vorhota
3 wins:
· Spila
· Bokia
· Zaprya
· Calypso
· Ugaly
2 wins:
· Arjastan
· Astoria
· Gabriel
· Alinta
· Maccha-Brugia
· Belvist
· Tohru
· Noizeland
· Greenfroze
· Cydoni-Gibberia
· Zechonia
· Bacchus
· Doire
1 win:
· Escotia
· Hibernia
· Lolee
· Eurora
· Jastistia
· St. Lotus
· Begonia
· Swelatie
· Reym-L-Dneurb
· Canedonia
· Vegetaria
· Reignland
· Aleksandrija
· Ecclestonia
· Halito
· Serenate & Clair
· Viola Per Sempre
· Berceniland
· Akkåville
· Mooseland
· Tír an Abhainn
· Roseland
· Xhanostania
· Kostanovia
· 10 Regions of Mobius
· Waloria
· Paperland
· Llama Republic
· Rumia
Current nations waiting for first win:
Highest points achieved by one entry (Top 49):
Hosting stats:
Qualification stats:
Nationality of winning artists:
Algerian winners:
· Cheb Khaled (UEH Prasia & Xanadu NSC 89)
Australian winners:
· Vanessa Amorosi (Gabriel NSC 7)
· Lenka (Pigeon Island NSC 59)
· San Cisco (Doire NSC 85)
· Tangerine Kitty (Waloria NSC 90)
· S3RL & Lexi (Balearica Island NSC 127)
· Jordan Leser (Viola Per Sempre NSC 131)
Austrian winners:
· Super Czerny (Noizeland NSC 68)
· filous (Viola Per Sempre NSC 131)
Belgian winners:
· Mega Mindy (Noizeland NSC 28)
· Lara Fabian (Scorpionia NSC 29)
· Peter Luts (Calypso NSC 54)
· Pixie Paris (Anselmsmumonia NSC 100)
· Daan (Noizeland NSC 108)
Canadian winners:
· Mylène Farmer (Vorhota NSC 12)
· Jakalope (Roseland NSC 74)
· Purity Ring (Hypjø NSC 132)
· Lillix (Halito NSC 135)
Croatian winners:
· Lana Jurčević (Bokia NSC 5)
· Luka Nižetić (Bokia NSC 5)
· Magazin (Berceniland NSC 60)
· Nina Kraljić (Ujedinjeni Gvozd NSC 126)
Cuban winners:
· Ibeyi (Paperland NSC 111)
Czech winners:
· Wohnout (Doire NSC 124)
Danish winners:
· The Storm (Llama Republic NSC 86)
· Hampenberg (Pigeon Island NSC 87)
· Jesper Nohrstedt (Pigeon Island NSC 87)
Estonian winners:
· Vanilla Ninja (Scorpionia NSC 43)
· Greip (Xhanostania NSC 75)
Finnish winners:
· Lauri Tähkä & Elonkerjuu (Begonia NSC 32)
· Ronya (Zechonia NSC 82)
· Tuomas Holopainen (Zechonia NSC 110)
· Mirel Wagner (Anselmsmumonia NSC 114)
French winners:
· Jenifer (Tohru NSC 30)
· Space Cowboy (Vegetaria NSC 42)
· Nolwenn Leroy (Tohru NSC 65)
· SomethingALaMode (Paperland NSC 83)
· Woodkid (Bacchus NSC 84)
· Les Ramoneurs de Menhirs (Horehronieland NSC 98)
· Indila (Carpatina NSC 106)
Georgian winners:
· Katie Melua (Zechonia NSC 52)
· ახალი კლიპი რაჭაზე [Various Artists] (Prasia NSC 95)
German winners:
· Cascada (Eurora NSC 17)
· Polarkreis18 (St. Lotus NSC 31)
· Sash! (Prasia NSC 35)
· Monrose (Zaprya NSC 55)
· Karl Lagerfield (Paperland NSC 83)
· Fiddler's Green (Rumia NSC 88)
· Zedd (Waloria NSC 93)
· Oonagh (Pigeon Island NSC 107)
Hungarian winners:
· Crystal (Scorpionia NSC 14)
Icelandic winners:
· Of Monsters and Men (10 Regions of Mobius NSC 79)
Irish winners:
· The Saturdays (Bacchus NSC 73)
Italian winners:
· Benassi Bros. (Vorhota NSC 24)
· Laura Pausini (Vorhota NSC 33)
· Nathalie Giannitrapani (Calypso NSC 67)
· Folkstone (Noizeland NSC 116)
· Giorgio Moroder (Balearica Island NSC 130)
Japanese winners:
· Nami Tamaki (Alinta NSC 20)
· ONE OK ROCK (Srivijaya & Sasentia NSC 120)
Kazakh winners:
· Kesh You (Horehronieland NSC 112)
Moldovan winners:
· Crazy Loop (Maccha-Brugia NSC 23)
Dutch winners:
· Loona (Prasia NSC 18)
· Armin van Buuren (Zaprya NSC 40)
· Sharon den Adel (Zaprya NSC 40)
· Within Temptation (Aleksandrija NSC 47)
· Caro Emerald (Akkåville NSC 62)
New Zealand winners:
· The Naked And Famous (Cydoni-Gibberia NSC 66)
· Gemma Copas (Pigeon Island NSC 78)
· Lorde (Pebbleland NSC 128)
· Broods (Emsfrynt NSC 134)
Norwegian winners:
· Philter (Greenfroze NSC 70)
· Alida (Illumia NSC 99)
· Susanne Sundfør (Hypjø NSC 129)
Romanian winners:
· Cristina Rus (Pigeon Island NSC 56)
Senegalese winners:
· Youssou N'Dour (Hibernia NSC 4)
Slovenian winners:
· Siddharta (Belvist NSC 25)
Somalian winners:
· K'naan (Greenfroze NSC 53)
South Korean winners:
· Brown Eyed Girls (Reignland NSC 46)
· BoA (Serenate & Clair NSC 57)
Spanish winners:
· Belén Arjona (Arjastan NSC 1)
· Mecano (Astoria NSC 10)
· Bhangra (Calypso NSC 16)
· David Bisbal (Greenfroze NSC 53)
Swedish winners:
· Neneh Cherry (Hibernia NSC 4)
· Velvet (Lolee NSC 6)
· Da Buzz (Jastistia NSC 21)
· Eric Saade (Scorpionia NSC 51)
· Laleh (Waloria NSC 80, Zombira NSC 97, Pigeon Island NSC 102)
· Ugaly (Ugaly NSC 103)
· AronChupa (Luxona NSC 117)
· Stockholm Syndrome (SR Indiria NSC 118)
· Hurricane Love (Waloria NSC 123)
Swiss winners:
· The Hillbilly Moon Explosion (Rumia NSC 104)
· Anna Rossinelli (Cherniya NSC 109)
· Eluveitie (Rumia NSC 122)
Thai winners:
· Tata Young (Arjastan NSC 3)
Turkish winners:
· Sertab Erener (Prasia NSC 15)
Ukrainian winners:
· Ani Lorak (Scorpionia NSC 44)
· Potap i Nastya (Paperland NSC 94)
American winners:
· Kelly Clarkson (Astoria NSC 8, Swelatie NSC 34)
· Evanescence (Alinta NSC 9)
· Anastacia (Spila NSC 11)
· Maroon 5 (Gabriel NSC 13)
· Globus (Ugaly NSC 19)
· Cobra Starship (Maccha-Brugia NSC 22)
· Kate Voegele (Prasia NSC 26)
· Jennifer Lopez (Canedonia NSC 39)
· Lady Gaga (Spila NSC 45)
· Hot Chelle Rae (Halito NSC 50)
· Christina Perri (Viola Per Sempre NSC 58)
· Nicole Scherzinger (Zaprya NSC 61)
· Ingrid Michaelson (Pigeon Island NSC 63)
· Brandi Carlile (Ugaly NSC 64)
· Edward Sharpe & The Magnetic Zeroes (Tír an Abhainn NSC 71)
· Evelyn Evelyn (Ugaly NSC 72)
· Lana Del Rey (Kostanovia NSC 77)
· Capital Cities (Cydoni-Gibberia NSC 81)
· Krewella (Sunland NSC 91)
· The Family Crest (New Acadia NSC 115)
· San Fermin (Dalisska NSC 121)
· Britney Spears (Balearica Island NSC 130)
British winners:
· Natasha Bedingfield (Escotia NSC 2)
· Amy MacDonald (Spila NSC 27)
· Stunt (Prasia NSC 35)
· Keane (Belvist NSC 36)
· Goldfrapp (Reym-L-Dneurb NSC 37)
· Freemasons (Bokia NSC 38)
· Sophie Ellis-Bextor (Bokia NSC 38)
· Lily Allen (Vorhota NSC 41)
· Muse (Ecclestonia NSC 48)
· Cheryl Cole (Bokia NSC 49)
· Adele (Mooseland NSC 69)
· The Saturdays (Bacchus NSC 73)
· King Charles (Doire NSC 76)
· Phildel (Zechonia NSC 92)
· Foxes (Waloria NSC 93)
· Florrie (Serenate & Clair NSC 96)
· London Grammar (Zumkotzen NSC 101)
· Clean Bandit & Jess Glynne (Waloria NSC 105)
· Years & Years (Eterland NSC 113)
· Fjokra (Illumia NSC 119)
· Bear's Den (Paper & INK NSC 125)
· Disclosure (Pebbleland NSC 128)
· Dua Lipa (Calypso NSC 133)
{{MORE COMING SOON - CHECK BACK REGULARLY FOR MORE UPDATES}}
This thread is the second rendition of the Statistics and Trivia collection on the old forum, collecting together the stats from all editions of the contest in an easy-to-understand way. Five recurring stats will appear after each edition:
NSC League - A count of how many Top 10s each of the current nations have managed to achieved in the final of all editions. Nations are awarded 12 points for winning the contest, 10 points for being the runner up, and so on in the traditional Eurovision points method. Recurring placements for nations are counted in each block. Placings in red indicate the latest Top 10 of the contest.
Medal Table - Whenever a country recieves a Top 3 placing, it will be counted in an Olympic Games method: gold for winning, silver for coming 2nd and bronze for coming 3rd. All nations, past and present, are counted, and nations are ranked in order of gold total, then silver total, then bronze total.
Bottom 5 Leagues (Final & Semi-Finals) - Even the less unfortunate songs deserve recognition. If a nation 'achieves' a Bottom 5 placing in a final (in the Final League) or either semi-final (in the Semi-Finals League) it will recieve points based on how far down it is. Rest Jury qualifiers are still counted as Bottom 5 placings if they finish there in the main contest.
Just Missed Out League - Ever came 11th in the semi-final and felt like you just missed out? Well, just to make you feel better here's another league for you to feel better about and compete in. This league only includes entries from the birth of the double semi system where the qualifier positions have consistently been from 10th upwards. The closer you are to qualifying without actually qualifying will earn you more points. This league also includes entries that may have qualified by other means - either by rest jury, a PQ nation failing to vote, or host error.
All five league tables will be repeatedly updated 'annually' i.e. after the final of each contest. Other stats have also been posted by other members:
Pot Stats (posted by dogmeat) - An analysis of how the separate "pots" (group of likeminded nations that often share a common music taste, used to divide the semi-finals equally) voted in the final, showing which songs would have benefitted or gained a disadvantage if only one of the pots had decided the results.
Underground-o-Meter (posted by dogmeat) - An analysis of each nation's votes in comparison to the eventual totals. This determines whether each nation is in sync with the results and shows who has a more 'mainstream' taste and who's favourites were located near the bottom of the scoreboard.
Table of Consistency (posted by dogmeat) - A comparison between different nation's votes in the final of each edition, which are then plotted as a cross-table showing percentage compatibility between two nation's votes. This shows which nations have the most common voting grounds and is also a very helpful tool when trying to determine the pots used in semi-final division.
Voting Statistics (posted by anyone) - Anyone who wishes to can (and indeed has) post their voting stats, detailing who they have given the most points to or who they have recieved the most points from. These are optional but are a fun statistic to look at so you're encouraged to post them if you are willing to
Any other statistics and trivia are also welcomed in this thread, if you are willing to post it and keep it at least semi-updated. Extra suggestions for new stats are also always very welcome.
Here you can also find some extra stats that I will update, but do not need a full table in their own right:
(to save you from excessive scrolling, click the spoiler tags to show the stats)
Entries stats:
Most entries: Arjastan (88 entries)
Most consecutive entries: Ugaly (86 entries)
Most entries in one edition: 60 (NSC 30, NSC 69, NSC 78)
Longest entry ever: Ugaly NSC 77 - Mario 30th Anniversary Medley
Shortest entry ever: Halito NSC 51 - Jun Ishikawa - Victory (NSC Remix)
Most debuting nations in one edition: 11 - NSC 6 (Altharia, Cicvara, Galataland, Instir, Lolee, Manotto, Mountbatten Island, Rotterdamus, Sunland, USC, Yaponesia)
Least debuting nations in one edition: 0 - NSC 15, NSC 17, NSC 22, NSC 27, NSC 29, NSC 31 - 32, NSC 35, NSC 37, NSC 47, NSC 49, NSC 58 - 59, NSC 61 - 64, NSC 66, NSC 68 - 70, NSC 73, NSC 78 - 82, NSC 84 - 85, NSC 87 - 88
Most consecutive entries: Ugaly (86 entries)
Most entries in one edition: 60 (NSC 30, NSC 69, NSC 78)
Longest entry ever: Ugaly NSC 77 - Mario 30th Anniversary Medley
Shortest entry ever: Halito NSC 51 - Jun Ishikawa - Victory (NSC Remix)
Most debuting nations in one edition: 11 - NSC 6 (Altharia, Cicvara, Galataland, Instir, Lolee, Manotto, Mountbatten Island, Rotterdamus, Sunland, USC, Yaponesia)
Least debuting nations in one edition: 0 - NSC 15, NSC 17, NSC 22, NSC 27, NSC 29, NSC 31 - 32, NSC 35, NSC 37, NSC 47, NSC 49, NSC 58 - 59, NSC 61 - 64, NSC 66, NSC 68 - 70, NSC 73, NSC 78 - 82, NSC 84 - 85, NSC 87 - 88
Nations that have entered consecutively since their debut:
· Ugaly (since NSC 4)
· Halito (since NSC 10) (MPQ)
· Zombira (since NSC 10) (MPQ)
· Cydoni-Gibberia (since NSC 20)
· Fervorosia (since NSC 21)
· ::wal Waloria (since NSC 34)
· QuiénDQ (since NSC 43)
· ::zoi Zoidiac (since NSC 43)
· :ii Pigeon Island (since NSC 45)
· ::hhl Horehronieland (since NSC 51)
· New Acadia (since NSC 52)
· Rumia (since NSC 55)
· l Serenate & Clair (since NSC 55)
· Orangualia (since NSC 56)
· c Bacchus (since NSC 57)
· Perryfornia (since NSC 65)
· ::ans Anselmsmumonia (since NSC 71)
· Doire (since NSC 74)
· ::dlr Dal Riata (since NSC 75)
· ::jef Jeffia (since NSC 76)
· Illumia (since NSC 83)
· Paperland (since NSC 83)
· ::jer Jéru (since NSC 86)
· ::asp Aspirinia (since NSC 89)
· Ujedinjeni Gvozd (since NSC 89)
· u Brughentwerp
(MPQ) = nations who entered MPQ too, but didn't qualify at times for NSC
· Halito (since NSC 10) (MPQ)
· Zombira (since NSC 10) (MPQ)
· Cydoni-Gibberia (since NSC 20)
· Fervorosia (since NSC 21)
· ::wal Waloria (since NSC 34)
· QuiénDQ (since NSC 43)
· ::zoi Zoidiac (since NSC 43)
· :ii Pigeon Island (since NSC 45)
· ::hhl Horehronieland (since NSC 51)
· New Acadia (since NSC 52)
· Rumia (since NSC 55)
· l Serenate & Clair (since NSC 55)
· Orangualia (since NSC 56)
· c Bacchus (since NSC 57)
· Perryfornia (since NSC 65)
· ::ans Anselmsmumonia (since NSC 71)
· Doire (since NSC 74)
· ::dlr Dal Riata (since NSC 75)
· ::jef Jeffia (since NSC 76)
· Illumia (since NSC 83)
· Paperland (since NSC 83)
· ::jer Jéru (since NSC 86)
· ::asp Aspirinia (since NSC 89)
· Ujedinjeni Gvozd (since NSC 89)
· u Brughentwerp
(MPQ) = nations who entered MPQ too, but didn't qualify at times for NSC
Winning stats:
Most entries before first win: Tír an Abhainn (won on 55th entry)
Most entries before any win: Tír an Abhainn (won on 55th entry)
Longest wait for first win: Adamsburg, Yaponesia (61 entries)
Longest wait for any win: Arjastan (86 entries)
Most wins: Scorpionia, Pigeon Island (5 wins)
Biggest winning score: Rumia: Fiddler's Green - Yindy (NSC 88 - 260 pts)
Biggest winning margin: Viola Per Sempre - Christina Perri - Jar of Hearts (NSC 58 - 89 pts)
Most entries before any win: Tír an Abhainn (won on 55th entry)
Longest wait for first win: Adamsburg, Yaponesia (61 entries)
Longest wait for any win: Arjastan (86 entries)
Most wins: Scorpionia, Pigeon Island (5 wins)
Biggest winning score: Rumia: Fiddler's Green - Yindy (NSC 88 - 260 pts)
Biggest winning margin: Viola Per Sempre - Christina Perri - Jar of Hearts (NSC 58 - 89 pts)
Number of wins per nation:
5 wins:
· Scorpionia
· Pigeon Island
4 wins:
· Prasia
· Vorhota
3 wins:
· Spila
· Bokia
· Zaprya
· Calypso
· Ugaly
2 wins:
· Arjastan
· Astoria
· Gabriel
· Alinta
· Maccha-Brugia
· Belvist
· Tohru
· Noizeland
· Greenfroze
· Cydoni-Gibberia
· Zechonia
· Bacchus
· Doire
1 win:
· Escotia
· Hibernia
· Lolee
· Eurora
· Jastistia
· St. Lotus
· Begonia
· Swelatie
· Reym-L-Dneurb
· Canedonia
· Vegetaria
· Reignland
· Aleksandrija
· Ecclestonia
· Halito
· Serenate & Clair
· Viola Per Sempre
· Berceniland
· Akkåville
· Mooseland
· Tír an Abhainn
· Roseland
· Xhanostania
· Kostanovia
· 10 Regions of Mobius
· Waloria
· Paperland
· Llama Republic
· Rumia
Current nations waiting for first win:
1. Adamsburg (60)
2. Yaponesia (60)
3. ::blo Blondania (55)
4. Zombira (54 (+3 MPQ))
5. Comino (50)
6. Fervorosia (46)
7. Vedatistan (43)
8. Dalisska (41)
2. Yaponesia (60)
3. ::blo Blondania (55)
4. Zombira (54 (+3 MPQ))
5. Comino (50)
6. Fervorosia (46)
7. Vedatistan (43)
8. Dalisska (41)
Highest points achieved by one entry (Top 49):
1. 260 - Rumia - Fiddler's Green - Yindy (1st, NSC 88)
2. 252 - 10 Regions of Mobius - Of Monsters and Men - Little Talks (1st, NSC 79)
3. 248 - Viola Per Sempre - Christina Perri - Jar Of Hearts (1st, NSC 58)
4. 245 - Belvist - Siddharta - Insane (1st, NSC 25)
5. 239 - Spila - Amy MacDonald - This Is The Life (1st, NSC 27)
6. 236 - Mooseland - Adele - Someone Like You (1st, NSC 69)
7. 225 - Noizeland - Mega Mindy - Mega Mindy Tijd (1st, NSC 28)
7. 225 - Calypso - Some Italian bird- Vivo Sospesa (1st, NSC 67)
9. 223 - Zechonia - Ronya - Hyperventilating (1st, NSC 82)
10. 219 - Tohru - Jenifer - Si C'est Une Ile (1st, NSC 30)
10.219 - Pigeon Island - Hampenberg ft. Jesper Nohrstedt - Glorius (1st, NSC 87)
13. 217 - Zechonia - Katie Melua - The Flood (1st, NSC 52)
13. 217 - Horehronieland - Mylène Farmer - Lonely Lisa (2nd, NSC 69)
13.217 - Kostanovia - Lana Del Rey - Born to Die (1st, NSC 77)
15. 216 - Scorpionia - Crystal - Hív A Végtelen (1st, NSC 14)
16. 214 - Reignland - The Cranberries - Zombie (2nd, NSC 25)
16. 214 - Cydoni-Gibberia - Capital Cities - Safe and Sound (1st, NSC 81)
19.213 - Bokia - Freemasons ft. Sophie Ellis-Bextor - Heartbreak (1st, NSC 38)
19. 213 - Saksjaowie - Highland - Se Tu Vuoi (2nd, NSC 27)
19. 213 - Doire - King Charles - Mississippi Isabel (1st, NSC 76)
21.212 - Xhanostania - Greip - Vihma Loits (1st, NSC 75)
21.212 - Bacchus - Woodkid - Run Boy Run (1st, NSC 84)
23.211 - Doire - fun. - We Are Young (2nd, NSC 77)
24. 208 - Maccha-Brugia - Crazy Loop - Mm Ma Ma (1st, NSC 23)
25. 207 - Cydoni-Gibberia - The Naked And Famous - Punching In A Dream (1st, NSC 66)
26. 206 - Vegetaria - Space Cowboy - Falling Down (1st, NSC 42)
27. 205 - Zaprya - Petra Berger - Boadicea (2nd, NSC 38)
28. 203 - St. Lotus - Polarkreis18 - Allein Allein (1st, NSC 31)
28. 203 - Vorhota - Laura Pausini - Surrender (1st, NSC 33)
31. 202 - Prasia - Sash! ft. Stunt - Raindrops (1st, NSC 35)
31. 202 - Arjastan - Aurora - The Day It Rained Forever (2nd, NSC 14)
31. 202 - Prasia - September - Cry For You (2nd, NSC 33)
33. 201 - Tohru - Nolwenn Leroy - Tri Martolod (1st, NSC 65)
33. 201 - Waloria - Laleh - Some Die Young (1st, NSC 80)
35. 200 - Pigeon Island - Gemma Copas - Invisible (1st, NSC 78)
35. 200 - Pigeon Island - Regina Spektor - All the Rowboats (2nd, NSC 81)
38. 199 - Zaprya - Nicole Scherzinger - Poison (1st, NSC 61)
38. 199 - Serenate & Clair - Kerli - Zero Gravity (3rd, NSC 81)
38.199 - Zoidiac - The Sound Of Arrows - Nova (2nd, NSC 66)
40. 198 - Scorpionia - Lara Fabian - I Will Love Again (1st, NSC 29)
40. 198 - Jastistia - VV Brown - Crying Blood (3rd, NSC 33)
42. 197 - Noizeland - VNV Nation - Nova (3rd, NSC 77)
44. 196 - Roseland - Jakalope - Witness (1st, NSC 74)
44. 196 - Zombira - Iiris - Melyse (4th, NSC 77)
44. 196 - Perryfornia - Gabrielle Aplin - Home (2nd, NSC 78)
46. 194 - Vedatistan - Morandi - Angels (2nd, NSC 23)
46. 194 - Zoidiac - IAMX - Bernadette (3rd, NSC 78)
48. 194 - Bacchus - Nikki Ponte - Remembering the Summer Nights (3rd, NSC 78)
48. 194 - Zombira - fun. - Some Nights (2nd, NSC 84)
2. 252 - 10 Regions of Mobius - Of Monsters and Men - Little Talks (1st, NSC 79)
3. 248 - Viola Per Sempre - Christina Perri - Jar Of Hearts (1st, NSC 58)
4. 245 - Belvist - Siddharta - Insane (1st, NSC 25)
5. 239 - Spila - Amy MacDonald - This Is The Life (1st, NSC 27)
6. 236 - Mooseland - Adele - Someone Like You (1st, NSC 69)
7. 225 - Noizeland - Mega Mindy - Mega Mindy Tijd (1st, NSC 28)
7. 225 - Calypso - Some Italian bird- Vivo Sospesa (1st, NSC 67)
9. 223 - Zechonia - Ronya - Hyperventilating (1st, NSC 82)
10. 219 - Tohru - Jenifer - Si C'est Une Ile (1st, NSC 30)
10.219 - Pigeon Island - Hampenberg ft. Jesper Nohrstedt - Glorius (1st, NSC 87)
13. 217 - Zechonia - Katie Melua - The Flood (1st, NSC 52)
13. 217 - Horehronieland - Mylène Farmer - Lonely Lisa (2nd, NSC 69)
13.217 - Kostanovia - Lana Del Rey - Born to Die (1st, NSC 77)
15. 216 - Scorpionia - Crystal - Hív A Végtelen (1st, NSC 14)
16. 214 - Reignland - The Cranberries - Zombie (2nd, NSC 25)
16. 214 - Cydoni-Gibberia - Capital Cities - Safe and Sound (1st, NSC 81)
19.213 - Bokia - Freemasons ft. Sophie Ellis-Bextor - Heartbreak (1st, NSC 38)
19. 213 - Saksjaowie - Highland - Se Tu Vuoi (2nd, NSC 27)
19. 213 - Doire - King Charles - Mississippi Isabel (1st, NSC 76)
21.212 - Xhanostania - Greip - Vihma Loits (1st, NSC 75)
21.212 - Bacchus - Woodkid - Run Boy Run (1st, NSC 84)
23.211 - Doire - fun. - We Are Young (2nd, NSC 77)
24. 208 - Maccha-Brugia - Crazy Loop - Mm Ma Ma (1st, NSC 23)
25. 207 - Cydoni-Gibberia - The Naked And Famous - Punching In A Dream (1st, NSC 66)
26. 206 - Vegetaria - Space Cowboy - Falling Down (1st, NSC 42)
27. 205 - Zaprya - Petra Berger - Boadicea (2nd, NSC 38)
28. 203 - St. Lotus - Polarkreis18 - Allein Allein (1st, NSC 31)
28. 203 - Vorhota - Laura Pausini - Surrender (1st, NSC 33)
31. 202 - Prasia - Sash! ft. Stunt - Raindrops (1st, NSC 35)
31. 202 - Arjastan - Aurora - The Day It Rained Forever (2nd, NSC 14)
31. 202 - Prasia - September - Cry For You (2nd, NSC 33)
33. 201 - Tohru - Nolwenn Leroy - Tri Martolod (1st, NSC 65)
33. 201 - Waloria - Laleh - Some Die Young (1st, NSC 80)
35. 200 - Pigeon Island - Gemma Copas - Invisible (1st, NSC 78)
35. 200 - Pigeon Island - Regina Spektor - All the Rowboats (2nd, NSC 81)
38. 199 - Zaprya - Nicole Scherzinger - Poison (1st, NSC 61)
38. 199 - Serenate & Clair - Kerli - Zero Gravity (3rd, NSC 81)
38.199 - Zoidiac - The Sound Of Arrows - Nova (2nd, NSC 66)
40. 198 - Scorpionia - Lara Fabian - I Will Love Again (1st, NSC 29)
40. 198 - Jastistia - VV Brown - Crying Blood (3rd, NSC 33)
42. 197 - Noizeland - VNV Nation - Nova (3rd, NSC 77)
44. 196 - Roseland - Jakalope - Witness (1st, NSC 74)
44. 196 - Zombira - Iiris - Melyse (4th, NSC 77)
44. 196 - Perryfornia - Gabrielle Aplin - Home (2nd, NSC 78)
46. 194 - Vedatistan - Morandi - Angels (2nd, NSC 23)
46. 194 - Zoidiac - IAMX - Bernadette (3rd, NSC 78)
48. 194 - Bacchus - Nikki Ponte - Remembering the Summer Nights (3rd, NSC 78)
48. 194 - Zombira - fun. - Some Nights (2nd, NSC 84)
Hosting stats:
Most hostings: 5, by Vorhota (NSCs 13, 25, 34, 37, 42)
Most consecutive hostings: 2, by Arjastan, (NSCs 1 & 2), Maccha-Brugia (NSCs 23 & 24) and Scorpionia (NSCs 44 & 45)
Most hosts for one edition: 2 official, 1 unofficial, NSC 49 (Belvist, Ecclestonia, Zaprya)
Most spinoff hostings: 4, by Cydoni-Gibberia (Countries, 80s, Robbery 2, Mystery 2)
Most hosts for one spinoff: 2 official, Congratulations 5 (Yaponesia, Saksjaowie)
Most consecutive hostings: 2, by Arjastan, (NSCs 1 & 2), Maccha-Brugia (NSCs 23 & 24) and Scorpionia (NSCs 44 & 45)
Most hosts for one edition: 2 official, 1 unofficial, NSC 49 (Belvist, Ecclestonia, Zaprya)
Most spinoff hostings: 4, by Cydoni-Gibberia (Countries, 80s, Robbery 2, Mystery 2)
Most hosts for one spinoff: 2 official, Congratulations 5 (Yaponesia, Saksjaowie)
Qualification stats:
Highest qualification rate:Ujedinjeni Gvozd (100%)
Lowest qualification rate: Jéru, Aspirinia, Brughentwerp (0%)
Biggest chances to qualify: 57.89%, NSC 49 Semi 1 & 2
Lowest qualification rate: Jéru, Aspirinia, Brughentwerp (0%)
Biggest chances to qualify: 57.89%, NSC 49 Semi 1 & 2
Nationality of winning artists:
Algerian winners:
· Cheb Khaled (UEH Prasia & Xanadu NSC 89)
Australian winners:
· Vanessa Amorosi (Gabriel NSC 7)
· Lenka (Pigeon Island NSC 59)
· San Cisco (Doire NSC 85)
· Tangerine Kitty (Waloria NSC 90)
· S3RL & Lexi (Balearica Island NSC 127)
· Jordan Leser (Viola Per Sempre NSC 131)
Austrian winners:
· Super Czerny (Noizeland NSC 68)
· filous (Viola Per Sempre NSC 131)
Belgian winners:
· Mega Mindy (Noizeland NSC 28)
· Lara Fabian (Scorpionia NSC 29)
· Peter Luts (Calypso NSC 54)
· Pixie Paris (Anselmsmumonia NSC 100)
· Daan (Noizeland NSC 108)
Canadian winners:
· Mylène Farmer (Vorhota NSC 12)
· Jakalope (Roseland NSC 74)
· Purity Ring (Hypjø NSC 132)
· Lillix (Halito NSC 135)
Croatian winners:
· Lana Jurčević (Bokia NSC 5)
· Luka Nižetić (Bokia NSC 5)
· Magazin (Berceniland NSC 60)
· Nina Kraljić (Ujedinjeni Gvozd NSC 126)
· Ibeyi (Paperland NSC 111)
Czech winners:
· Wohnout (Doire NSC 124)
Danish winners:
· The Storm (Llama Republic NSC 86)
· Hampenberg (Pigeon Island NSC 87)
· Jesper Nohrstedt (Pigeon Island NSC 87)
Estonian winners:
· Vanilla Ninja (Scorpionia NSC 43)
· Greip (Xhanostania NSC 75)
Finnish winners:
· Lauri Tähkä & Elonkerjuu (Begonia NSC 32)
· Ronya (Zechonia NSC 82)
· Tuomas Holopainen (Zechonia NSC 110)
· Mirel Wagner (Anselmsmumonia NSC 114)
French winners:
· Jenifer (Tohru NSC 30)
· Space Cowboy (Vegetaria NSC 42)
· Nolwenn Leroy (Tohru NSC 65)
· SomethingALaMode (Paperland NSC 83)
· Woodkid (Bacchus NSC 84)
· Les Ramoneurs de Menhirs (Horehronieland NSC 98)
· Indila (Carpatina NSC 106)
Georgian winners:
· Katie Melua (Zechonia NSC 52)
· ახალი კლიპი რაჭაზე [Various Artists] (Prasia NSC 95)
German winners:
· Cascada (Eurora NSC 17)
· Polarkreis18 (St. Lotus NSC 31)
· Sash! (Prasia NSC 35)
· Monrose (Zaprya NSC 55)
· Karl Lagerfield (Paperland NSC 83)
· Fiddler's Green (Rumia NSC 88)
· Zedd (Waloria NSC 93)
· Oonagh (Pigeon Island NSC 107)
Hungarian winners:
· Crystal (Scorpionia NSC 14)
Icelandic winners:
· Of Monsters and Men (10 Regions of Mobius NSC 79)
Irish winners:
· The Saturdays (Bacchus NSC 73)
Italian winners:
· Benassi Bros. (Vorhota NSC 24)
· Laura Pausini (Vorhota NSC 33)
· Nathalie Giannitrapani (Calypso NSC 67)
· Folkstone (Noizeland NSC 116)
· Giorgio Moroder (Balearica Island NSC 130)
Japanese winners:
· Nami Tamaki (Alinta NSC 20)
· ONE OK ROCK (Srivijaya & Sasentia NSC 120)
Kazakh winners:
· Kesh You (Horehronieland NSC 112)
Moldovan winners:
· Crazy Loop (Maccha-Brugia NSC 23)
Dutch winners:
· Loona (Prasia NSC 18)
· Armin van Buuren (Zaprya NSC 40)
· Sharon den Adel (Zaprya NSC 40)
· Within Temptation (Aleksandrija NSC 47)
· Caro Emerald (Akkåville NSC 62)
New Zealand winners:
· The Naked And Famous (Cydoni-Gibberia NSC 66)
· Gemma Copas (Pigeon Island NSC 78)
· Lorde (Pebbleland NSC 128)
· Broods (Emsfrynt NSC 134)
Norwegian winners:
· Philter (Greenfroze NSC 70)
· Alida (Illumia NSC 99)
· Susanne Sundfør (Hypjø NSC 129)
Romanian winners:
· Cristina Rus (Pigeon Island NSC 56)
· Youssou N'Dour (Hibernia NSC 4)
Slovenian winners:
· Siddharta (Belvist NSC 25)
· K'naan (Greenfroze NSC 53)
· Brown Eyed Girls (Reignland NSC 46)
· BoA (Serenate & Clair NSC 57)
Spanish winners:
· Belén Arjona (Arjastan NSC 1)
· Mecano (Astoria NSC 10)
· Bhangra (Calypso NSC 16)
· David Bisbal (Greenfroze NSC 53)
Swedish winners:
· Neneh Cherry (Hibernia NSC 4)
· Velvet (Lolee NSC 6)
· Da Buzz (Jastistia NSC 21)
· Eric Saade (Scorpionia NSC 51)
· Laleh (Waloria NSC 80, Zombira NSC 97, Pigeon Island NSC 102)
· Ugaly (Ugaly NSC 103)
· AronChupa (Luxona NSC 117)
· Stockholm Syndrome (SR Indiria NSC 118)
· Hurricane Love (Waloria NSC 123)
Swiss winners:
· The Hillbilly Moon Explosion (Rumia NSC 104)
· Anna Rossinelli (Cherniya NSC 109)
· Eluveitie (Rumia NSC 122)
· Tata Young (Arjastan NSC 3)
Turkish winners:
· Sertab Erener (Prasia NSC 15)
Ukrainian winners:
· Ani Lorak (Scorpionia NSC 44)
· Potap i Nastya (Paperland NSC 94)
American winners:
· Kelly Clarkson (Astoria NSC 8, Swelatie NSC 34)
· Evanescence (Alinta NSC 9)
· Anastacia (Spila NSC 11)
· Maroon 5 (Gabriel NSC 13)
· Globus (Ugaly NSC 19)
· Cobra Starship (Maccha-Brugia NSC 22)
· Kate Voegele (Prasia NSC 26)
· Jennifer Lopez (Canedonia NSC 39)
· Lady Gaga (Spila NSC 45)
· Hot Chelle Rae (Halito NSC 50)
· Christina Perri (Viola Per Sempre NSC 58)
· Nicole Scherzinger (Zaprya NSC 61)
· Ingrid Michaelson (Pigeon Island NSC 63)
· Brandi Carlile (Ugaly NSC 64)
· Edward Sharpe & The Magnetic Zeroes (Tír an Abhainn NSC 71)
· Evelyn Evelyn (Ugaly NSC 72)
· Lana Del Rey (Kostanovia NSC 77)
· Capital Cities (Cydoni-Gibberia NSC 81)
· Krewella (Sunland NSC 91)
· The Family Crest (New Acadia NSC 115)
· San Fermin (Dalisska NSC 121)
· Britney Spears (Balearica Island NSC 130)
British winners:
· Natasha Bedingfield (Escotia NSC 2)
· Amy MacDonald (Spila NSC 27)
· Stunt (Prasia NSC 35)
· Keane (Belvist NSC 36)
· Goldfrapp (Reym-L-Dneurb NSC 37)
· Freemasons (Bokia NSC 38)
· Sophie Ellis-Bextor (Bokia NSC 38)
· Lily Allen (Vorhota NSC 41)
· Muse (Ecclestonia NSC 48)
· Cheryl Cole (Bokia NSC 49)
· Adele (Mooseland NSC 69)
· The Saturdays (Bacchus NSC 73)
· King Charles (Doire NSC 76)
· Phildel (Zechonia NSC 92)
· Foxes (Waloria NSC 93)
· Florrie (Serenate & Clair NSC 96)
· London Grammar (Zumkotzen NSC 101)
· Clean Bandit & Jess Glynne (Waloria NSC 105)
· Years & Years (Eterland NSC 113)
· Fjokra (Illumia NSC 119)
· Bear's Den (Paper & INK NSC 125)
· Disclosure (Pebbleland NSC 128)
· Dua Lipa (Calypso NSC 133)
{{MORE COMING SOON - CHECK BACK REGULARLY FOR MORE UPDATES}}
Last edited: