Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Σε καλωσορίζουμε στη λιγότερο ειδυλλιακή πλευρά της Ελλάδας. :mrgreen:
Αφού σου είπα ότι τα ξέρω όλα. Είμαι ικανή να επισημάνω τα σφάλματα και γενικά οτιδήποτε δεν μου αρέσει. Και εμείς τα αντιμετωπίζουμε στην πατρίδα μου, αλλά τις αγαπώ και τις 2 χώρες. Και οι 2 είναι το "σπίτι" μου. Αυτό άλλωστε σημαίνει "αληθινή αγάπη". ;)
Στην Πολωνία πολλοί λέμε ότι αγαπάμε τη χώρα μας σαν την αλκοολική μάνα. Οι αμαρτίες των πολιτικών και άλλων καθαρμάτων δεν ακυρώνουν δηλαδή αυτά που νιώθουμε για τον πολιτισμό, τις παραδόσεις και τη κοινότητα μας ως έθνος.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Πλατεία Συντάγματος πριν από λίγη ώρα. Αυτή τη φορά ΔΕΝ θα ξεχάσουμε. Και δεν σας σώζει, ρε αλήτες πολιτικοί, τίποτα.

Wkowebc.jpg
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Θυμήθηκα μια συγκλονιστική ατάκα από ένα από τα πρόσφατα επεισόδια της σειράς "Τα καλύτερα μας χρόνια" που έλεγε περίπου αυτό (δεν θυμάμαι ακριβώς): "Και τι αν δεν έχεις τα απαραίτητα προσόντα, Στέλιο; Αρκεί να είσαι Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ". Αυτό για το 1981.

Εάν ισχύει μέχρι σήμερα είναι όντως σαν μια αρρώστια του έθνους.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece

Άρα πλέον ούτε με λεωφορείο... εκτός αν κάνεις την προσευχή σου πριν ανέβεις και σε λυπηθεί ο Θεός.

Εμένα μια φορά μου έτυχε στην Κατερίνη ο οδηγός λεωφορείου να σταματήσει σε βενζινάδικο και να απομακρυνθεί για να πληρώσει. Συνάντησε μετά έναν φίλο του και μίλησαν για περίπου 5 λεπτά, με εμάς, τους επιβάτες, κλεισμένους μέσα και 36 βαθμούς Κελσίου έξω.
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Όχι, κρίμα τα γαϊδουράκια. Με ποδήλατο ή με τα πόδια.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Ας αλλάξουμε λίγο θέμα, φέτος επιτέλους θα πάω Κύπρο! Πρώτα τον Αύγουστο (από Αθήνα) και μετά σίγουρα για ένα ΣΚ τον Σεπτέμβρη (για έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο :mrgreen:)! Τι πρέπει οπωσδήποτε να δω εκεί;
Τον Αύγουστο νομίζω θα πάω για 5-6 μέρες.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Ας αλλάξουμε λίγο θέμα, φέτος επιτέλους θα πάω Κύπρο! Πρώτα τον Αύγουστο (από Αθήνα) και μετά σίγουρα για ένα ΣΚ τον Σεπτέμβρη (για έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο :mrgreen:)! Τι πρέπει οπωσδήποτε να δω εκεί;
Τον Αύγουστο νομίζω θα πάω για 5-6 μέρες.

Θα μας κατατοπίσει η @CypriotGirl ελπίζω.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Ωχ, σχεδόν ξέχασα ότι την έχουμε εδώ! Ντροπή μου. xblush
Ξέρω ότι ίσως 5 μέρες είναι λίγες, αλλά θέλω να δω όσα θεωρούνται απαραίτητα. Επίσης, που να κάνω κράτηση, σε ποια πόλη δηλαδή;
 

CypriotGirl

Veteran
Joined
March 3, 2011
Posts
30,091
Location
Cyprus / Oussou Empire
Ωχ, σχεδόν ξέχασα ότι την έχουμε εδώ! Ντροπή μου. xblush
Ξέρω ότι ίσως 5 μέρες είναι λίγες, αλλά θέλω να δω όσα θεωρούνται απαραίτητα. Επίσης, που να κάνω κράτηση, σε ποια πόλη δηλαδή;
5 μέρες είναι αρκετές για να γυρίσεις την Κύπρο όλη, αν τα δεις όλα βιαστικά. Εκτός κι αν θες να συνδυάσεις με ξεκούραση, αυτό είναι κάτι άλλο! :lol:

Αν θέλεις να πας σε όλες τις πόλεις, πιστεύω είναι καλύτερα να μείνεις σε μια περιοχή όπως η Λάρνακα, που είναι κέντρο και μπορείς να πας σε όλες τις πόλεις σε λίγο χρόνο. Η Λευκωσία εκείνη την εποχή είναι για να την αποφύγεις, εκτός από την αφόρητη ζέστη, δεν έχει και τίποτα ιδιαίτερο εκτός από καταστήματα. Τον Αύγουστο κατεβαίνουν όλοι οι Λευκωσιάτες στα παράλια, περισσότερο Αγία Νάπα και Πρωταρά, στις περιοχές μου δηλαδή. Στη Λευκωσία αξίζει μόνο η οδός Λήδρας και η παλιά πόλη.

Θα μπορούσες να δεις μια μέρα τη Λάρνακα. Φοινικούδες, Μεσαιωνικό κάστρο, Hala Sultan Tekke (η λίμνη δυστυχώς θα είναι ξερή), Εκκλησία Αγίου Λαζάρου, Λεωφόρος Τάσου Μητσόπουλου, Παραλία Μακένζυ. Θα μπορούσες να το συνδυάσεις με ένα παραδοσιακό χωριό, τα Λεύκαρα.

Μια μέρα Λεμεσό. Μαρίνα Λεμεσού, Κάστρο Κολοσσίου, Κούριον, Ναός Απόλλωνα Υλάτη, Παλιά Πόλη, Σαριπόλου. Ωραίος συνδυασμός θα ήταν να πας σε ένα χωριό της επαρχίας Λεμεσού όπως το Όμοδος και η Λόφου, ή και τα δυο. Έχουν και πολύ ωραίες ταβέρνες για μεζέδες.

Μετά πάμε Πάφο. Πέτρα του Ρωμιού, Τάφοι των Βασιλέων, Μωσαϊκά, Αρχαιολογικό Πάρκο, Κάστρο Πάφου, Κάτω Πάφος/Λιμάνι, Ναυάγιο Edro στην Πέγεια, Φαράγγι Άβακα, Blue Lagoon, Ακάμας, Λουτρά Αφροδίτης.

Μια μέρα να επισκεφτείς Αγία Νάπα και Πρωταρά. Η Αγία Νάπα έχει υπέροχες παραλίες όπως το Nissi Beach, τη γέφυρα των ερωτευμένων, το υπαίθριο πάρκο με τα αγάλματα, η Μαρίνα Αγίας Νάπας και η έντονη νυχτερινή ζωή. Ο Πρωταράς είναι παραδίπλα, κι εκεί υπέροχες παραλίες όπως το Fig Tree Bay, ο παραλιακός πεζόδρομος, ο Προφήτης Ηλίας. Και ενδιάμεσα είναι το Κάβο Γκρέκο.

Από φαγητά, must είναι εκτός από το χαλλούμι, είναι η σεφταλιά (συνδυασμός μαζί με σουβλάκια σε κυπριακή πίτα, απλά παράγγειλε "μια μιξ"), η ταχινόπιτα, η κούπα, τα μακαρόνια του φούρνου (Κυπριακό παστίτσιο), τα κουπέπια (Κυπριακοί ντολμάδες), και από γλυκά τα λουκούμια Γεροσκήπου, ο σουτζούκος, γλυκά του κουταλιού (π.χ. καρυδάκι, μελιτζανάκι, καρπούζι, κιτρόμηλο) τα αρκατένα (γλυκά παξιμάδια Ομόδους), πουρέκια της αναρής, λουκουμάδες (τους λέμε λοκμάδες που είναι πιο σωστό, από το Τουρκικό lokma) και το μαχαλλεπί (είναι πολύ δροσερό, καλοκαιρινό). Στα χωριά που σου έχω πει να πας είναι ωραίο να φας σε ταβέρνα. Στα Λεύκαρα το πιο παραδοσιακό πιάτο είναι ο Ταβάς Λευκαρίτικος, και στο Όμοδος ή στη Λόφου μπορείς να φας μεζέδες (ποικιλία μικρών πιάτων). Υπάρχουν και πολύ ωραία οινοποιεία, αν είσαι φαν του κρασιού υπάρχει πολύ μεγάλη γκάμα από οινοποιεία, στα κρασοχώρια, τα οποία είναι στην επαρχία Λεμεσού.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Ευχαριστώ @CypriotGirl! Θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες σου! :love:

Εν τω μεταξύ... Ζήτω η Ελλάδα και η Κύπρος! Ζήτω οι Έλληνες! Χρόνια πάρα πολλά! Χρόνια ευτυχισμένα και ελεύθερα στο υπέροχο ελληνικό έθνος από το πολωνικό έθνος που σας καταλαβαίνει όπως κανένα άλλο και νιώθει στις 11 Νοεμβρίου το ίδιο που νιώθετε εσείς σήμερα! :gr::cy:
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Ευχαριστώ @CypriotGirl! Θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες σου! :love:

Εν τω μεταξύ... Ζήτω η Ελλάδα και η Κύπρος! Ζήτω οι Έλληνες! Χρόνια πάρα πολλά! Χρόνια ευτυχισμένα και ελεύθερα στο υπέροχο ελληνικό έθνος από το πολωνικό έθνος που σας καταλαβαίνει όπως κανένα άλλο και νιώθει στις 11 Νοεμβρίου το ίδιο που νιώθετε εσείς σήμερα! :gr::cy:

Χρόνια πολλά!

 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Μαντέψτε παιδιά που θα είμαι την επόμενη εβδομάδα και γιατί… :cool:
Όχι, θα σας πω! Την επόμενη εβδομάδα στην Πολωνία έχουμε το καθολικό Πάσχα και ως δασκάλα θα είμαι ελεύθερη από Πέμπτη 6/04. Σκέφτηκα εντελώς αυθόρμητα να πάω στην Αθήνα, στο Hotel Ερμού, όπου εμφανίζεται η Αννούλα. Θα πάω και κανονικά το καλοκαίρι να μείνω στην πρωτεύουσα, αλλά αφού φέτος γίνονται πράγματα που κάποτε θα έλεγα ότι μπορούν να συμβούν μόνο στα παραμύθια…
Αυτό πάντα ήθελα να το κάνω αλλά πάντα κάτι με εμπόδιζε. Τώρα δεν με σταματά τίποτα.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Λοιπόν... δεν μπορώ να σας πω τα πάντα, υπάρχουν κάποια πράγματα που μου τα εμπιστεύτηκε η Αννα, αλλά...
Με το που μπήκα στο καμαρίνι της μου είπε "Η Ναταλία! Επιτέλους μας ήρθες από την Πολωνία! Ελα εδώ να σε αγκαλιάσω!" :eek: Σοκ! Πραγματικά σοκ! Εχει τόσο καλή μνήμη που με θυμήθηκε μόνο από το Ινσταγκραμ από τα μηνύματα που της στέλνω και από τη φωτογραφία μου εκεί. Θυμήθηκε αυτό που έκανα με τη "Μάλα", αλλά εντάξει, αυτό ήταν κάτι. Το να θυμάται το πρόσωπό μου... :eek:
Ντρέπομαι πάλι για τη φάτσα μου, στη φωτογραφία πάλι με βλέπετε ταλαιπωρημένη, από τη ζέστη και κούραση, αλλά ίσως δεν θα έπρεπε να με πειράζει αυτό. Πραγματοποιήθηκε το όνειρο μου.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Αν θέλετε, δείτε πόσο θεά είναι (από 8/04, έχω και 7/04 αλλά χειρότερη ποιότητα) :p

Είναι μόνο η αρχή, τώρα πρέπει να ετοιμαστώ για το αεροδρόμιο.
Συγνώμη για τις κινήσεις, αλλά εκεί που ήμουν δεν γινόταν να τραβήξω εντελώς σταθερή είκονα.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Anna-autograf-i-powiadomienie.jpg

Δεν θα με ξεχάσει τόσο εύκολα. :cool::cool::cool:xdance2xdance2xdance2
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Δείτε το. Πολύ συγκινητικό χειροκρότημα μετά το Δώδεκα.


Και αυτό... 2:16!!! xcry


@Nicholas123 @alca
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Overdose Αννούλας! :p
Ποτέ!

Παντοτινή δίψα!

Την πρώτη βραδιά ήταν και ο Καρβέλας, αλλά μάλλον έφυγε νωρίς και δεν τον είδα... :(
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Ποτέ!

Παντοτινή δίψα!

Την πρώτη βραδιά ήταν και ο Καρβέλας, αλλά μάλλον έφυγε νωρίς και δεν τον είδα... :(
Την επόμενη φορά να βγάλεις φωτογραφίες και με αυτόν. Ανάρπαστες θα γίνουν στα φαν κλαμπ.
 
Top Bottom