Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Το'ξερα ότι είναι η Μόρφη! Καλή είμαι! :cool:
Κρίμα όμως για το τραγούδι, είναι τέλειο, πολύ χορευτικό και ανεβάζει το κέφι!
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Πάλι εγώ γράφω... με τον εαυτό μου μιλάω τελικά! :ROFLMAO:
Ρε παιδιά βοηθήστε με. Υπάρχει μια σειρά με τον τίτλο "Και όμως είμαι ακόμα εδώ" την οποία παρακολουθώ και το τραγούδι της σειράς το λέει η Ρένα Μόρφη νομίζω (μοιάζει η φωνή της ερμηνεύτριας). Ποιός είναι ο τίτλος του τραγουδιού; Είναι το τραγούδι διαθέσιμο κάπου ολόκληρο;

Παρακολουθείς αυτή τη σειρά; :eek: μπράβο, χαρά στο κουράγιο σου! o_O
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Παρακολουθείς αυτή τη σειρά; :eek: μπράβο, χαρά στο κουράγιο σου! o_O
Ναι, γιατί; Εχει την πλάκα της. ;) Η Γερονικολού μοιάζει λίγο με μικρό κοριτσάκι, αλλά χρειάζομαι κάτι για να χαζέψω χωρίς πολλή σκέψη. Βλέπω επίσης "Τα καλύτερα μας χρόνια", αυτή η σειρά είναι πιο ποιοτική βέβαια.
 

alca

Well-known member
Joined
January 18, 2010
Posts
5,272
Location
Linköping, Sweden
Δες το "Χαιρέτα μου τον πλάτανο". Είναι πολύ ευχάριστη και βλέπεται χαλαρά για να περνάει η ώρα σου. Εγώ γελάω πολύ πάντως. Έχει φοβερούς ηθοποιούς (με εξαίρεση τον Φιλιππίδη που ευτυχώς τον έδιωξαν).
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Ευχαριστώ, θα τη δοκιμάσω! Ναι, έχω όντως διαβάσει κάτι για τον Φιλιππίδη, ότι βίασε μια ηθοποιό! :eek:
Δεν έχω λόγια.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Ευχαριστώ, θα τη δοκιμάσω! Ναι, έχω όντως διαβάσει κάτι για τον Φιλιππίδη, ότι βίασε μια ηθοποιό! :eek:
Δεν έχω λόγια.

Όχι μόνο μία, νομίζω πως τρεις γυναίκες τον κατηγορούν για βιασμό. Χώρια το πόσες τον κατήγγειλαν ότι τις παρενόχλησε σεξουαλικά. Άντε, να ξεβρομίζει ο χώρος του θεάτρου σιγά-σιγά.

Από τηλεοπτικές κωμωδίες φέτος δεν υπάρχει πολύ πράγμα,. Εγώ θυμάμαι γελούσα πολύ με το προπέρσινο "Κρατάς Μυστικό;" στον ALPHA. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι το στιλ σου, βέβαια.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Τι να πούμε... Και να τον αποκαλέσουμε ζώον φαίνεται λίγο. Θα ήταν επίσης σαν να βρίσαμε τα ωραία μικρά (και μεγάλα) πιστά πλασματάκια που μας κρατάνε συντροφιά κάθε στιγμή.
Οσο για τις σειρές, θα δοκιμάσω τα πάντα που μου προτείνετε εσείς οι Ελληνες. Εγω τις παρακολουθώ πάντα είτε από τις πλατφόρμες ανοιχτής πρόσβασης (π.χ το ertflix ή άλλες επίσημες σελίδες καναλιών) είτε από τη σελίδα greektv.org. Η συγκεκριμένη διεύθυνση έχει και απευθείας μετάδοση π.χ του Αλφα, Σκαι, Σταρ, αλλά ποτέ δεν έχω χρόνο να προσέχω τα τηλεοπτικά προγράμματα. Μετά από μια ολόκληρη εργασιακή μέρα σαν δασκάλα δημοτικού είμαι γενικά πτώμα και τα αυτιά μου αιμορραγούν. :ROFLMAO:
Πάντως, βλέπω ότι θα έχανα πολλά αν δεν ήξερα τη γλώσσα σας, ευχαριστώ τον εαυτό μου που στα 17 μου χρόνια άρχισα να τη μαθαίνω. Τώρα οι συνθήκες με αναγκάζουν να μαθαίνω τη γλώσσα του εχθρού, τα ρώσικα. Εχουμε παιδιά από την Ουκρανία στο σχολείο μου, αλλά κάποια από αυτά δεν μιλάνε καλά ουκρανικά. Είναι και πιο εύκολο να πιάσω τα ρώσικα, επειδή η μαμά μου θυμάται κάτι από το σχολείο και μπορώ να εξασκήσω μαζί της. Ευτυχώς που καταλαβαίνω γύρω στα 60% των λέξεων και η γραμματική δεν απέχει πολύ από την πολωνική όσο αφορά τις πτώσεις των ουσιαστικών (7 στα πολωνικά, 6 στα ρώσικα, με σχεδόν ίδιες, ενστικτώδεις καταλήξεις) και τις καταστάσεις των ρημάτων.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Γεια σας. Οσο περισσότερο βλέπω "Τα καλύτερα μας χρόνια", τόσο περισσότερο μου αρέσει η σειρά! Είναι ό,τι καλύτερο έχω δει τελευταία, και εννοώ και την ελληνική και πολωνική τηλεόραση μαζί. Εχει τέράστιο ενδιαφέρον για μένα να παρακολουθώ μέσω ιστορικών γεγονότων (αν και βεβαίως έχω και από πριν διαβάσει για την ιστορία της Ελλάδας σε βιβλία) τις ζωές των ανθρώπων σε μία χώρα που αγαπώ. Αν συγκρίνω την πολιτική κάτασταση τότε της Ελλάδας με αυτήν της πατρίδας μου, της Πολωνίας, η Ελλάδα την ίδια εποχή βίωσε το ακριβώς αντίστοιχο. Ε ναι για αυτό το λόγο, το μόνο στοιχείο που με εκνευρίζει στη σειρά είναι όταν ακούω κάτι του τύπου "θέλουμε κομμουνισμό". Σκέφτομαι "δεν ξέρετε τι θα σας περίμενε". ;) Αλλά τι να κάνουμε. Μεγαλώσαμε υπό διαφορετικές συνθήκες και αυτό είναι το ωραίο - να εξερευνούμε και να μαθαίνουμε να καταλαβαίνουμε ο ένας έθνος τον άλλο.
Συγκλονιστικό το επεισόδιο για το Πολυτεχνείο (τώρα είμαι στη 2η σεζόν, επ. 18)... θα πάω εκεί όταν είμαι στην Αθήνα.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Παιδιά, κοντεύω να πεθάνω από την αγωνία. Αυτη τη στιγμή ετοιμάζομαι να βγω με προορισμό το Θέατρο Αλσος για τη συναυλία της Αννας.
Νομίζετε ότι είναι καλή ιδέα να περπατήσω κατά μήκος της 28ης Οκτωβρίου στο γυρισμό αν μένω μόνο 15 λεπτά από το Π. του Αρεως;
Η μήπως υπάρχουν ταξί κοντά;
Γνωρίζετε καλά την Αθήνα;
@Nicholas123 @alca
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Μόνη σου το βράδυ στην Πατησίων ούτε για πλάκα. Δηλαδή, εγώ μπορεί και να το έκανα (λέμε τώρα!!!), αλλά είμαι άνδρας, ντόπιος, είναι αλλιώς το πράγμα. Εσύ να μην το κάνεις. xhelpΤαξί θα πάρεις. Βασικά, δεν γνωρίζω, αλλά όλο και κάποια πιάτσα θα υπάρχει εκεί κοντά ή θα περνάνε από εκεί. Ειδικά σε τέτοια μέρη μετά από κάποια εκδήλωση θα υπάρχουν ταξιτζήδες που θα τριγυρίζουν. Αποκλείεται να μην βρεις.

Καλά να περάσεις! :D
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Τελικά πήρα ταξί.

Ακόμη βρίσκομαι σε κατάσταση σοκ, από συγκίνηση. Την είχα πάρα πολύ κοντά, ήμουν ακριβώς κάτω από τη σκηνή. Τράβηξα πάρα πολλά βίντεο με ολόκληρα τραγούδια. Ούρλιαζα μέχρι που βράχνιασα για λίγο.
Συγγνώμη για τα ελληνικά μου τώρα, ξεχνάω τα λόγια, δεν θυμάμαι ούτε από ποιά χώρα είμαι και δεν θέλω να θυμηθώ...
Ηταν τα καλύτερα ξοδεμένα λεφτά στη ζωή μου. Πολλά ήταν, αλλά θα έδινα και περισσότερα.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Τι εισιτήριο είχε η Αννούλα, αν επιτρέπεται; η φωνή της βγαίνει καθόλου, γιατι είναι και κάποιας ηλικίας; (sorry, κακία).
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Η ηλικία είναι μόνο ενας αριθμός. Υπάρχουν πολλοί τραγουδιστές σε όλο τον κόσμο στην ίδια ηλικία και μεγαλύτεροι και σκίζουν. Πολλές θα ήθελαν να είναι σαν την Αννα, αλλά δεν θα φτάσουν ποτέ στο ίδιο επίπεδο, όλες οι Φουρέιρες, Τάμτες κτλ. μπορούν μόνο να της καθαρίζουν τα παπούτσια της.
Και η φωνή της, να ξέρεις, ήταν τέλεια, και το λεω αντικειμενικά, γιατι και εγώ την έχω ακούσει κουρασμένη στο παρελθόν μερικές φορές. Υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube από το προχθεσινό Αλσος από το φαν κλαμπ της σαν απόδειξη.
Ηταν εκεί και ο Καρβέλας, αλλά καθόταν με την Σοφία και το μικρό Νίκο και δεν είπε μαζί της το "Αντίστροφη μέτρηση" (η Αννα το είπε με τον Ραπτάκη), κρίμα.
Αχ, σε συγχωρώ για την κακία, δεν με πειράζει καθόλου. :cool:
 

alca

Well-known member
Joined
January 18, 2010
Posts
5,272
Location
Linköping, Sweden
Παιδιά, κοντεύω να πεθάνω από την αγωνία. Αυτη τη στιγμή ετοιμάζομαι να βγω με προορισμό το Θέατρο Αλσος για τη συναυλία της Αννας.
Νομίζετε ότι είναι καλή ιδέα να περπατήσω κατά μήκος της 28ης Οκτωβρίου στο γυρισμό αν μένω μόνο 15 λεπτά από το Π. του Αρεως;
Η μήπως υπάρχουν ταξί κοντά;
Γνωρίζετε καλά την Αθήνα;
@Nicholas123 @alca
Εντάξει απαντάω αργά αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να σε βοηθήσω. Στην Αθήνα 3-4 φορές έχω πάει.

Την Βίσση κι εγώ θέλω να την δω. Τόσα χρόνια ποτέ δεν έτυχε αλλά δεν το κυνήγησα και πολύ. Θα έρθει στην Δράμα στις 20 Ιουλίου αλλά στις 15 γυρίζω Σουηδία... Θα πάω να δω την Έλενα σαν Antique. :p
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Εντάξει απαντάω αργά αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να σε βοηθήσω. Στην Αθήνα 3-4 φορές έχω πάει.

Την Βίσση κι εγώ θέλω να την δω. Τόσα χρόνια ποτέ δεν έτυχε αλλά δεν το κυνήγησα και πολύ. Θα έρθει στην Δράμα στις 20 Ιουλίου αλλά στις 15 γυρίζω Σουηδία... Θα πάω να δω την Έλενα σαν Antique. :p
Πρέπει να δεις την Αννα οπωσδήποτε. Εγώ που είμαι από την Πολωνία, αρπάζω φέτος κάθε ευκαιρία που έχω να παω σε συναυλία της. Θα παω στο Αλσος και 12/7 και 13/7 και επίσης θα παω να επισκεφτώ φίλους στην Κατερίνη για σαββατοκύριακο και θα το συνδιάσω με την συναυλία της Αννας 16/7.
Είναι θεά!
Υ.Γ. Το αβαταρ μου είναι από το Αλσος.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Α, εσύ έχεις βαρβάτο κόλλημα με τη Βίσση, όχι αστεία! :lol: Εγώ πάλι δεν έχει τύχει να δω ποτέ τη Βανδή ζωντανά. Όχι ότι το έχω απωθημένο, βέβαια. :mrgreen:

edit Μιας και μιλούσαμε για σειρές πιο πάνω, πώς το ξέχασα! όταν βρεις χρόνο να δεις τις "Σέρρες" του Γ. Καπουτζίδη. Πολύ όμορφη σειρά, με χιούμορ και συγκίνηση. Είναι και μικρή, 10 30λεπτα επεισόδια, δλδ θα την τελειώσεις εύκολα.

Τέλειωσαν χθες το βράδυ και οι 'Άγριες Μέλισσες" με ένα επικό φινάλε και πλέον δεν έχουμε να δούμε κάτι Ελληνικό που να είναι της προκοπής. :mrgreen:
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Ναι, έχω κόλλημα, πειράζει; :cool:
Δεν ξέρω πότε θα μου ξανατύχει να τη δω.
Δεν είναι εύκολο να είσαι ξένος/-η και όλα αυτά που σου αρέσουν να είναι αλλού.

Απο που νομίζεις ότι βγάζω όλα αυτά τα ελληνικά που γράφω (εντάξει, και μιλάω, βέβαια); Από τεράστια επιμονή.
Στο σχολείο που πηγαίνω εδώ στην Αθήνα οι καθηγητές μου λένε "μα τι κάνεις εδώ;" και εγώ τους απαντώ "είμαι εδώ γιατι θέλω να γίνω ακόμα καλύτερη".
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Σου αρέσει να σπας τα νεύρα, ε, @Nicholas123; :D

Την κόντρα την ξεκίνησε ο Καρβέλας.
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Ναι, το εχω ακούσει! Είναι τρομακτικό όμως, πως μπορούν να γίνουν τέτοια στην τηλεόραση;
 
Top Bottom