Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,235
Location
Athens
Το ραπ σίγουρα δεν είναι καλή ιδέα. Το 2011 με το ραπ έκαναν ζημιά σε συμμετοχή που μάλλον είχε προοπτική για ακόμα ψηλότερα!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
@Citelis @Nicholas123 Μόλις είδα ένα βιντεάκι της και μου φάνηκε αντιγραφή της Φουρειρα...

... και είναι βέβαια χειρότερη και από την αληθινή! xrofl
 
Last edited:

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
@Citelis @Nicholas123 Μόλις είδα ένα βιντεάκι της και μου φάνηκε αντιγραφή της Φουρειρα...

... και είναι βέβαια χειρότερη και από την αληθινή! xrofl

Εγώ νομίζω πως, όταν μεγαλώσει, θέλει να γίνει Ariana Grande. :mrgreen:

Ελληνικά υποτίθεται πως μιλάει, αλλά το ίδιο ακριβώς έλεγαν και για τον Sandro, που πάει για την Κύπρο και εν τέλει διαπιστώσαμε το πόσο "καλά" Ελληνικά μιλάει! :confused:

 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
...


Ναι, το τραγούδι έχει πολύ ωραίους στίχους. Εχεις βρεί μετάφραση ή θέλεις να σου κάνω μία στα ελληνικα;
 

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,235
Location
Athens
Κι εμένα σε κακή προσπάθεια να μοιάσει στην Ariana Grande μου φέρνει αλλά άμα της δώσουν καλό τραγούδι (λέμε τώρα) έχει κάποιες προοπτικές. Βέβαια μπορεί να καταλήξει και σαν τη Zena πέρσι.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Ναι, το τραγούδι έχει πολύ ωραίους στίχους. Εχεις βρεί μετάφραση ή θέλεις να σου κάνω μία στα ελληνικα;

Ναι, ναι, αν μπορείς. Γιατί το google translate...καταλαβαίνεις. :cautious:
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Κι εμένα σε κακή προσπάθεια να μοιάσει στην Ariana Grande μου φέρνει αλλά άμα της δώσουν καλό τραγούδι (λέμε τώρα) έχει κάποιες προοπτικές. Βέβαια μπορεί να καταλήξει και σαν τη Zena πέρσι.

Και καλό τραγούδι να έχει, δεν θα μπορεί να βγάλει τη δύσκολη κορώνα, που λένε ότι κάθισε να γράψει ο μεγάλος μαέστρος. Και την κορώνα να βγάλει, θα γίνει μαλακία με το staging και μετά ο Φωκάς θα παραπονιέται ότι δεν τον άφησαν να κουβαλήσει καμιά ιπτάμενη κούνια πάλι ή ότι δεν είχε λεφτά. Είμαστε ολίγον κατσικοπόδαροι τα τελευταία χρόνια.

Εγώ δηλώνω επιφυλακτικός για την ώρα.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Ναι, ναι, αν μπορείς. Γιατί το google translate...καταλαβαίνεις. :cautious:
Ευχαρίστησή μου και τιμή μου, μ'αρέσει να μεταφράζω από πολωνικά στα ελληνικά και αντίστροφα! Περίμενε λίγο.
 

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,235
Location
Athens
Και καλό τραγούδι να έχει, δεν θα μπορεί να βγάλει τη δύσκολη κορώνα, που λένε ότι κάθισε να γράψει ο μεγάλος μαέστρος. Και την κορώνα να βγάλει, θα γίνει μαλακία με το staging και μετά ο Φωκάς θα παραπονιέται ότι δεν τον άφησαν να κουβαλήσει καμιά ιπτάμενη κούνια πάλι ή ότι δεν είχε λεφτά. Είμαστε ολίγον κατσικοπόδαροι τα τελευταία χρόνια.

Εγώ δηλώνω επιφυλακτικός για την ώρα.
Καλά προφανέστατα θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί ειδικά μετά από σειρά χαμηλών αποτελεσμάτων. Αλλά μην ξεχνάμε ότι από το 2014 μέχρι σήμερα το καλύτερο αποτέλεσμα ήταν με Κοντόπουλο. :ROFLMAO:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
@Nicholas123

"Κοντεύει ο χειμώνας"
Κάποιος έσβησε όλα τα φώτα
Ο κόσμος λύγισε στον άνεμο
Και παρά τη μεγάλη θέλησή μου
Δεν έχω καλά νέα

Θα ήθελε κανείς να δραπετεύσει
Αλλά δεν μπορεί να δραπετεύσει από τα πάντα
Κοντεύει ο χειμώνας

Το ξέρω ότι ποτέ δεν είναι εύκολος
Κουβαλάει μαζί του μια σκοτεινή μέρα
Ακίνητες σκέψεις στο μυαλό
Οι ζωηρές είναι για σένα

Να έχουμε μόνο κάτι για να τραγουδάμε
Ναι είναι η καρδιά πάντα ζεστή
Θα είναι πάλι συντομότερες οι μέρες
Θα δούμε τον ήλιο

Θα ήθελε κανείς να δραπετεύσει
Αλλά δεν μπορεί να δραπετεύσει από τα πάντα
Θα ήθελε κανείς να δραπετεύσει
Αλλά δεν μπορεί να δραπετεύσει από τα πάντα
Κοντεύει ο χειμώνας
Κοντεύει ο χειμώνας

Δεν υπάρχει καμιά ελπίδα
Που θα αλλάξει κάτι ακόμα
Κοντεύει ο χειμώνας

Θα ήθελε κανείς να δραπετεύσει
Αλλά δεν μπορεί να δραπετεύσει από τα πάντα
Θα ήθελε κανείς να δραπετεύσει
Αλλά δεν μπορεί να δραπετεύσει από τα πάντα
Κοντεύει ο χειμώνας
Κοντεύει ο χειμώνας
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
@Citelis Ε, ντάξει, αν είναι να στείλουμε κάτι σαν το this is love και να έρθουμε 19οι, τότε καλύτερα με ένα πολύ πιο αξιόλογο τραγούδι σαν το better love και 21οι. Σιγά τη διαφορά. Αν είναι για ένα τοπ-10, ας "αμαρτήσουμε", θα το αντέξω. Χαχα!

@lilka πόσο όμορφο!!!! και πόσο μελαγχολικό, βέβαια...
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
@Nicholas123 Αν έχεις και άλλα που θα ήθελες να καταλάβεις, πες μου, για μενα θα είναι σαν εξάσκηση. ;)
 

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,235
Location
Athens
Πάντως μιας και αυτό συζητήθηκε και στο τοπικ της Μολδαβίας η dream team έχει αρκετά καλά αποτελέσματα την τελευταία δεκαετία. Δηλαδή υπό προϋποθέσεις μπορείς να πας καλά μαζί τους. Βέβαια μπορείς να καταλήξεις και σαν το ''X my heart''.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Για μένα, τα αποτελέσματα της Ρωσίας δεν μετράνε ιδιαίτερα. Σιγά το δύσκολο να πάρεις τη Ρωσία, με 10 χώρες να την ψηφίζουν βρέξει-χιονίσει και τον Λαζάρεφ, που είναι σούπερσταρ σε όλο το Βαλτικό και το πρώην Σοβιετικό μπλοκ και να να φέρεις τοπ-3. Η Ρωσία έστειλε κάτι γριές να τραγουδούν επί 3 λεπτά "παρτι φορ εβριμπάντι" και κόντεψε να κερδίσει τη Λορίν στο τελεβόουτινγκ. Ποια άλλη χώρα μπορεί να το κάνει αυτο;
To θέμα είναι ότι Κοντόπουλος και Φωκάς τα τελευταία χρόνια ήταν incosistent με τα αποτελέσματά τους, τη στιγμή που μέχρι πριν μια 10ετία θα θεωρούνται σιγουράκι για τοπ-10. Και ειδικά στον τομέα του ποπ uptempo (που είναι το δικό μας κομμάτι φέτος) έχουν 2 πρόσφατα πολύ κακά αποτελέσματα, Demy και Aisel.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Σιγουράκι για τοπ-10, αλλά όπως έγραψες, μέχρι πριν μια δεκαετία. Στις εποχές που ζούμε, κανένας δεν θα μας εξασφαλίσει τίποτα, ούτε καν η Παπαρίζου (βλέπω πολλούς Ελληνες να την αποθεώνουν σ'αυτό το συγκεκριμένο θέμα).

Εγώ από την Ελλάδα θα ήθελα να ακούσω κάτι στα ελληνικά. Εχετε μια τόσο όμορφη γλώσσα που θα έπρεπε να καμαρώσετε για αυτήν! Τι δεν θα έδινα να ήμουν δίγλωσση...
 
Last edited:

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,235
Location
Athens
Ναι πλέον τη μία χρονιά κερδίζει το ''Toy'' και την άλλη το ''Arcade''. Δεν υπάρχουν συνταγές επιτυχίας πλέον.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Γεια και πάλι σε όλους! Οπως σας έγραψα κάποτε, αυτόν τον Ιούλιο πάω στην Αθήνα για ένα πρόγραμμα μαθημάτων ελληνικής γλώσσας (ο σκοπός μου είναι να περάσω τις εξετάσεις της Ελληνομάθειας στο Γ2). Το φροντιστήριο βρίσκεται στην οδό Μαυρομματαίων 25, Πεδίο Αρεως και προσφέρει διαμονή, αλλά η διαμονή τους είναι αρκετά ακριβή (σε οικογένεια 55 ευρώ ανά άτομο άνα νύχτα και σε διαμέρισμα 50 ευρώ ανά άτομο) και για αυτό το λόγο σκέφτομαι να οργανώσω την διαμονή μου ανεξάρτητα από αυτούς. Μήπως κάποιος από εσάς ξέρει κάποια σελίδα στο ιντερνετ όπου θα μπορούσα να ψάξω για ένα ενοικιασμένο δωμάτιο ή διαμέρισμα ή κάτι άλλο; Θα μου άρεσε να μείνω με άλλους ανθρώπους, π.χ. σπουδάστριες (λέω σπουδάστριες γιατι αποκλείεται να μείνω με άντρες) για να έχω κάποιον να μιλήσω (ελληνικά βέβαια ;)), αλλά αν δεν γίνεται, εντάξει.
Θα ήθελα να βρω και διαμονή για 1-2 μέρες στην Πάτρα, επειδή κάνω σχέδια να πάω και εκεί για να επισκεφτώ δύο φίλες μου καθηγήτριες τις οποίες γνώρισα κατά την επίσκεψη μου με αφορμή τη συνεργασία των σχολείων μας στο πρόγραμμα Erasmus (και εγώ είμαι καθηγήτρια) να τους κάνω έκπληξη.

@Nicholas123, @Citelis, @GRE, οποιοσδήποτε;
 
Last edited:

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,235
Location
Athens
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψάξει ποτέ για σπίτι ή διαμέρισμα στην Αθήνα γιατί δεν έχει χρειαστεί οπότε δεν νομίζω πως ξέρω!
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Για κάποιο λόγο, το @ δεν λειτούργησε και είδα μόλις τώρα το μήνυμά σου. Ελπίζω σε σένα να πίάνει @lilka
Λοιπόν, επειδή σκοπεύεις να μείνεις έναν ολόκληρο μήνα, η περίπτωση του airbnb φαντάζει μονόδρομος για σένα. Στην Αθήνα υπάρχουν πολλά και οικονομικά (τόσα, που πλέον υπάρχει πρόβλημα στέγασης των γηγενών κατοίκων στην πρωτεύουσα).

https://www.airbnb.gr/

Νομίζω ότι και το trivago.gr μπορεί να σου φανεί χρήσιμο. Το χρησιμοποιώ για να βρίσκω ευκαιρίες σε ξενοδοχεία. Θα βρεις και airbnb δωμάτια ή διαμερίσματα κι εκεί αν δεν απατώμαι.

Και για Πάτρα τα ίδια ισχύουν. Είσαι και άτυχη, για 2-3 μέρες που θέλεις να έρθεις, έχει η οικογένειά μου ένα πολύ χαριτωμένο διαμέρισμα, που θα μπορούσα να στο παραχωρήσω, αν ήθελες, αλλά το νοίκιασαν πρόσφατα. :(
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Τελικά αποφάσισα να κάνω κράτηση για διαμονή σε οικογένεια (που προσφέρεται από το σχολείο). Νομίζω είναι πιο ασφαλές για μια νέα γυναίκα 30 χρονών που ταξιδεύει μόνη της. Εαν φυσικά θα μπορέσω να επισκεφθώ την Ελλάδα φέτος για ξεκάθαρους λόγους... Πώς είναι η κατάσταση στην Ελλάδα; Εδώ στην Πολωνία π.χ. κλειστά τα σχολεία σε όλη τη χώρα, οπότε εμείς οι καθηγητές δεν θα δουλεύουμε για 14 μέρες (ευτυχώς θα μας πληρώσει η κυβέρνηση) κανονικά, αλλά θα στέλνουμε μηνύματα με ασκήσεις και κείμενα στους μαθητές μας μέσω του ηλεκτρονικού σχολικού μητώου. Εκλεισαν επίσης τα σύνορα της χώρας και όλα τα εστιατόρια, μπαρ, μαγαζιά και καταστήματα εκτός από τα σουπερμάρκετ και άλλα τοπικά παντοπωλεία. Ενα δράμα ζουμε...
 
Top Bottom