Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Τελικά αποφάσισα να κάνω κράτηση για διαμονή σε οικογένεια (που προσφέρεται από το σχολείο). Νομίζω είναι πιο ασφαλές για μια νέα γυναίκα 30 χρονών που ταξιδεύει μόνη της. Εαν φυσικά θα μπορέσω να επισκεφθώ την Ελλάδα φέτος για ξεκάθαρους λόγους... Πώς είναι η κατάσταση στην Ελλάδα; Εδώ στην Πολωνία π.χ. κλειστά τα σχολεία σε όλη τη χώρα, οπότε εμείς οι καθηγητές δεν θα δουλεύουμε για 14 μέρες (ευτυχώς θα μας πληρώσει η κυβέρνηση) κανονικά, αλλά θα στέλνουμε μηνύματα με ασκήσεις και κείμενα στους μαθητές μας μέσω του ηλεκτρονικού σχολικού μητώου. Εκλεισαν επίσης τα σύνορα της χώρας και όλα τα εστιατόρια, μπαρ, μαγαζιά και καταστήματα εκτός από τα σουπερμάρκετ και άλλα τοπικά παντοπωλεία. Ενα δράμα ζουμε...

Νομίζω πως έκανες καλή επιλογή. Προτιμότερο να είσαι με μια οικογένεια. Η κατάσταση είναι ίδια με αυτήν που περιγράφεις στην Πολωνία, δηλαδή σχεδόν τα πάντα κλειστά. Ούτε εγω δουλεύω για τις επόμενες 2 εβδομάδες, καθώς τα δικαστήρια θα παραμείνουν κι αυτά κλειστά και δεδομένου ότι θα έχω διεκπεραιώσει όλες μου τις εκκρεμότητες έως τα μέσα της εβδομάδας, δεν ξέρω τι θα κάνω μόνος μου κλεισμένος στο σπίτι. :cautious:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Εδώ επίσημα τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά μέχρι τις 25 Μαρτίου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι στις 25 Μαρτίου θα ανακοινώσουν επέκταση της ημερομηνίας μέχρι μετά το Πάσχα (το δικό μας το καθολικό πέφτει φέτος στις 12 Απριλίου). Εντάξει, ωραίο να ξεκουραστώ για 1 εβδομάδα, αλλά όχι παραπάνω από αυτό τώρα, θα προτιμούσα να δουλεύω, δεν θέλω μετά να μας κόψουν τις καλοκαιρινές διακοπές...
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Το ίδιο κι εδώ. ήδη συζητείται ότι θα επιβληθεί απαγόρευση κυκλοφορίας. Ήδη αστυνομικοί κάνουν περιπολίες και ρωτάνε τους περαστικούς πού πανε και τους συμβουλεύουν να γυρίσουν πίσω στα σπίτια τους.
Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν αυτά τα μέτρα, αποκλείεται πάντως να μην πάρουν παράταση. Λογικά, θα φτάσουν μέχρι το Πάσχα (το Ορθόδοξο είναι στις 19 Απριλίου).
 
Last edited:

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,236
Location
Athens
Δυστυχώς η απαγόρευση κυκλοφορίας είναι μονόδρομος!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Δυστυχώς η απαγόρευση κυκλοφορίας είναι μονόδρομος!
Κάποιοι θα γελάσουν για αυτό που θα γράψω, αλλά αυτό μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση κρουσμάτων ψυχικών διαταραχών...
 

Citelis

Well-known member
Joined
March 18, 2016
Posts
8,236
Location
Athens
Κάποιοι θα γελάσουν για αυτό που θα γράψω, αλλά αυτό μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση κρουσμάτων ψυχικών διαταραχών...
Σε κανέναν δεν αρέσει να κλειστεί σπίτι του για κάνα μήνα και βάλε αλλά βλέποντας τι γίνεται στην Ιταλία είναι αναγκαίο να μπει φρένο στην εξάπλωση του ιού.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Κάποιοι θα γελάσουν για αυτό που θα γράψω, αλλά αυτό μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση κρουσμάτων ψυχικών διαταραχών...

Κανένας δεν θα γελάσει, γιατί είναι το πλέον σίγουρο. Εν τω μεταξύ και χωρίς να θέλω να δημιουργώ μεγαλύτερη ανησυχία, μου είπε δικός μου άνθρωπος, που δουλεύει ως γιατρός στο εξωτερικό, ότι εξετάζουν το ενδεχόμενο μήπως ο ιός έχει μεταλλαχθεί και έχει πλέον γίνει ανθεκτικός προσβάλλοντας βαριά και πιο νέους και υγιείς ανθρώπους και πως ίσως το Η.Β. να ακολούθησε καλύτερη στρατηγική.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Σε κανέναν δεν αρέσει να κλειστεί σπίτι του για κάνα μήνα και βάλε αλλά βλέποντας τι γίνεται στην Ιταλία είναι αναγκαίο να μπει φρένο στην εξάπλωση του ιού.
Ναι, βεβαίως, απλώς ήθελα να τονίσω ότι πρέπει να προσέχονται και οι άλλες πλευρές του προβλήματος.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Ε, δεν θα πάω Ελλάδα φέτος, απ'ό, τι φαίνεται... Μόλις το συνειδητοποίησα. Τα αεροπλάνα δεν πετάνε ούτε από, ούτε προς Πολωνία, τα σύνορα μας εντελώς κλειστά, με λεωφορείο είναι πολύ κουραστικό το ταξίδι (και βέβαια επικίνδυνο) και δεν νομίζω να λειτουργούν καν τα λεωφορεία τον Ιούλιο. Οποιος καταφέρνει να φύγει και να γυρίσει πάει κατευθείαν σε υποχρεωτική καραντίνα. Εκανα σχέδια να ενωθώ με τη μάνα μου στην Αθήνα όταν θα είχε τελειώσει το πρόγραμμα μου και να πάμε μαζί ταξίδι μάνας και κόρης στην Κατερίνη όπου πήγαινα συχνά με την καλύτερη φίλη μου στα φοιτητικά μας χρόνια. Ηθελα να δείξω στη μανούλα μου έστω και ένα μικρό κομματάκι της πιο όμορφης χώρας του κόσμου (δεν έχει παει ποτέ) αλλά τίποτα δεν πάει χαμένο, θα το κάνουμε του χρόνου. Το μισό της καρδιάς μου είναι στη χώρα με την γαλανόλευκη σημαία, αλλά εντάξει, υγεία πάνω από όλα!
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

(Στα ακουστικά μου αυτή τη στιγμή το "Δεν θέλω να ξέρεις" της Βίσση, ένα "υπεραισιόδοξο" τραγούδι :lol: )
 
Last edited:

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
It sucks, που λέμε και στο χωριό μου. :ROFLMAO:Αλλά εμείς να είμαστε καλά και από ταξίδια άλλο τίποτα. xcheer

Διάβασα κάπου ότι η Ελλάδα προσπαθεί να σώσει την τουριστική σεζόν με το να επιτρέψει την άφιξη ξένων τουριστών, με τον όρο ότι θα έχουν κάνει τεστ 72 ώρες πριν το ταξίδι τους το πολύ και θα έχουν βρεθεί αρνητικοί. Σε αυτήν την περίπτωση μάλιστα δεν είναι υποχρεωτική ούτε η απόσταση του 1,5 μέτρου στο αεροπλάνο. :unsure: Αν βέβαια με την επιστροφή τους στις χώρες τους πρέπει να μπουν σε καραντίνα 14 ημερών, τότε δεν ξέρω κατά πόσο θα αποφασίσουν να έρθουν, χαχα! Μακάρι να γίνει έστω κι έτσι πάντως, καθώς υπάρχουν κάποια δικά μου άτομα που μένουν στον εξωτερικό και θέλω πολύ να δω... :giggle:

Υ.Γ. Δεν θέλω να ξέρεις, ε; βάλε κάποιο πιο ανεβαστικό, παιδί μου. Είναι που είναι η κατάσταση περίεργη, αν αρχίσουμε και τα κοψοφλέβικα, τότε ζήτω που καήκαμε. :mrgreen:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Τα κοψοφλέβικα είναι ο,τι πρέπει αυτές τις μέρες! xrollinglolΓια κοίτα: "Δεν θέλω να ξέρεις πως εδώ και δυο μήνες είμαι συνέχεια στο σπίτι μονάχη μου..." Προφήτης ο Καρβέλας! xrofl
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Παιδιά, μετράει αυτό εδώ σαν θαύμα των Χριστουγέννων; :LOL:
Υπέροχες και οι δύο!
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Χαχαχα, ο δεκατριάχρονος εαυτός μου απλά fjapfjafkm :lol:

Εντάξει, είναι ένα καλό χαρτί που έπαιξαν για να βγουν ξανά στο προσκήνιο. Πλάκα είχε πάντως, οι τηλεθεατές το διασκέδασαν.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Γεια σας παιδιά! Εχουμε ακόμα Ελληνες εδώ; Ε, καλά, ούτε εγώ έχω πατήσει <<πόδι>> εδώ τον τελευταίο καιρό, αλλά ήθελα να σας χαιρετήσω. Την 24η Ιουλίου γύρισα από τις διακοπές μου στην Ελλάδα, πιο συγκεκριμένα από την παραθαλάσσια περιοχή της Κατερίνης, όπου πέρασα πολύ όμορφα! Πρόλαβα επίσης να κάνω μια ολοήμερη εκδρομή στην πανέμορφη Θεσσαλονίκη και να δω πολλά απο τα αξιοθέατα της. Του χρόνου ελπίζω να πάω επιτέλους Αθήνα και να ξαναεπισκεφτώ και την Πάτρα.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,566
Location
Athens & Kordavian Islands
Πάτρα να έρθεις καλέ, η πόλη καταγωγής μου είναι, οφείλω να τη διαφημίσω, χαχα!
Ελπίζω να πέρασες καλά στις διακοπές σου εδώ! Υπό το καθεστώς του covid-19 έχουν αλλάξει πολλά στην καθημερινότητά μας. :(

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά είδα ότι η Ελληνική σειρά "Άγριες μέλισσες" άρχισε να προβάλλεται στην Πολωνική τηλεόραση μεταγλωττισμένη, ελπίζω να την παρακολουθείς! :cool:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Πάτρα να έρθεις καλέ, η πόλη καταγωγής μου είναι, οφείλω να τη διαφημίσω, χαχα!
Ελπίζω να πέρασες καλά στις διακοπές σου εδώ! Υπό το καθεστώς του covid-19 έχουν αλλάξει πολλά στην καθημερινότητά μας. :(

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά είδα ότι η Ελληνική σειρά "Άγριες μέλισσες" άρχισε να προβάλλεται στην Πολωνική τηλεόραση μεταγλωττισμένη, ελπίζω να την παρακολουθείς! :cool:
Μα τι λες! Δεν το’ξερα! Εγω πάντως προτιμώ να παρακολουθώ ελληνικές σειρές στα ελληνικά, να μαθαίνω την γλώσσα. Τώρα βλέπω τους <<Λατρεμένους μου γείτονες>>, επ. 40, και ξεκαρδίζομαι. 🤣 Εβαλα στόχο όμως και τις <<Μέλισσες>>!
Για την Πάτρα, τι να πω, έκανα Erasmus με τους μαθητές μου από το δημοτικό που δουλεύω το 2019 (πιστεύω πως στο έγραψα) και ήταν μια αξέχαστη εμπειρία. Πήγαμε μάλιστα και Ναύπακτο και Μεσολόγγι.
Μακάρι να γεννιόμουν μισή Ελληνίδα να μιλούσα τα ελληνικά σαν μητρική γλώσσα...
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Τι δυσάρεστα νέα! Καλό παράδεισο στον μεγάλο Ελληνα, στον Μίκη Θεοδωράκη!
Φτωχότερος ο κόσμος της μουσικής από σήμερα.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Φέτος κανείς δεν με σταματά, θα πάω Αθήνα ό, τι και να γίνει. :cool:
Βρήκα έναν τέλειο και φθηνό ξενώνα στο κέντρο και έκλεισα δωμάτιο για 30 μέρες, 1-31 Ιουλίου.
Το μόνο που με απασχολεί είναι αν θα μαζευτεί ομάδα Γ1 στο φροντιστήριο μου, για να μην αναγκαστώ να ενταχθώ στην ομάδα Β2.
Αλλά εντάξει, θα είμαι στην Ελλάδα για έναν ολόκληρο μήνα και αύτο μόνο μετράει.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,849
Location
Athens, Greece
Πάλι εγώ γράφω... με τον εαυτό μου μιλάω τελικά! :ROFLMAO:
Ρε παιδιά βοηθήστε με. Υπάρχει μια σειρά με τον τίτλο "Και όμως είμαι ακόμα εδώ" την οποία παρακολουθώ και το τραγούδι της σειράς το λέει η Ρένα Μόρφη νομίζω (μοιάζει η φωνή της ερμηνεύτριας). Ποιός είναι ο τίτλος του τραγουδιού; Είναι το τραγούδι διαθέσιμο κάπου ολόκληρο;
 

alca

Well-known member
Joined
January 18, 2010
Posts
5,272
Location
Linköping, Sweden
Δεν έχει κυκλοφορήσει μάλλον. Στο youtube υπάρχει περίπου 1,5 λεπτό από το τραγούδι. Στο spotify δεν βρίσκω τίποτα. Όντως το λέει η Ρένα Μόρφη και ο τίτλος είναι ίδιος με αυτόν της σειράς.

 
Top Bottom