Contact us

Μιλάμε Ελληνικά - It's all Greek to me!

alca

Well-known member
Joined
January 18, 2010
Posts
5,272
Location
Linköping, Sweden
Ρε Νικόλα, τώρα δεν είμαι για αστεία... τώρα είμαι ακόμη σε σοκ.
Για μένα είναι κάτι πολύ σημαντικό.
Εγώ σε καταλαβαίνω. Έχω γνωρίσει κι εγώ αγαπημένους μου τραγουδιστές και όταν με αναγνώριζαν χαιρόμουν διπλά. Τώρα γνωριζόμαστε καλά και δεν παθαίνω σοκ. Έχω μεγαλώσει κιόλας και είμαι λίγο "ντάξει μωρέ σιγά" :ROFLMAO:
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Και εγώ έχω μεγαλώσει, αλλά είναι η Βίσση, όχι η κάθε άλλη τραγουδίστρια. Αυτή ήταν ο λόγος που άρχισα να μαθαίνω την γλώσσα σας. Με όλες τις άλλες και άλλους και εγώ είμαι "ντάξει μωρέ σιγά". ;)
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Αυτή είναι η Ελλάδα, δυστυχώς. @lilka


Συλλυπητήρια στις οικογένεις των θυμάτων - τα πιο πολλά νέα παιδιά. Δεν μπορώ καν να διανοηθώ τον πόνο που πρέπει να νιώθουν οι άνθρωποι αυτοί.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Ναι, το ξέρω και θρηνώ και εγώ... μόλις γύρισα σπίτι έβαλα Αλφα και βλέπω όλο το βράδυ. Τα λόγια είναι φτωχά, τι να πει κανείς μπροστά σε κάτι τέτοιο; Τι να πει κανείς στις μαμάδες και στους μπαμπάδες που έχασαν τα παιδιά τους; Παιδιά που ήταν 20 ετών (το λέω γιατί άκουσα ότι πολλοί ήταν νέα παιδιά, αλλά βέβαια συλληπητήρια σε όλες τις οικογένειες); Πάτησα "μισώ" επειδή δεν μπορώ να το χωνέψω αυτό που συνέβη. Από που παίρνουν τους μ... ηλίθιους και τους κάνουν σταθμάρχες;

Θερμά συλληπητήρια και αγκαλιές στην μη γειτονική αλλά πάντα αδερφική χώρα, στην Ελλάδα!

Ελπίζω να μην είχες και εσύ κάποιο αγαπημένο πρόσωπο εκεί... ;
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Εκανα και edit, συγνώμη.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Ναι, το ξέρω και θρηνώ και εγώ... μόλις γύρισα σπίτι έβαλα Αλφα και βλέπω όλο το βράδυ. Τα λόγια είναι φτωχά, τι να πει κανείς μπροστά σε κάτι τέτοιο; Τι να πει κανείς στις μαμάδες και στους μπαμπάδες που έχασαν τα παιδιά τους; Παιδιά που ήταν 20 ετών; Πάτησα "μισώ" επειδή δεν μπορώ να το χωνέψω αυτό που συνέβη. Από που παίρνουν τους μ... ηλίθιους και τους κάνουν σταθμάρχες;

Δεν είναι ο σταθμάρχης το μόνο πρόβλημα. Δηλαδή, εν έτει 2023, είναι δυνατόν να μην υπάρχει στην Ελλάδα σηματοδότηση και τηλεδιοίκηση; θα εξαρτάται η ασφάλεια των σιδηροδρόμων από τους σταθμάρχες, οι οποίοι επικοινωνούν μεταξύ τους με ασυρμάτους; αν πάθει κάτι ο ένας εν ώρα εργασίας τι θα γίνει; Δες εδω την προειδοποίηση των συνδικαλιστών στις 7 Φεβρουαρίου.

FqHmL25XsAEnwTb



Επίσης, δεκαπέντε ημέρες πριν το δυστύχημα η Κομισιόν παρέπεμψε την Ελλάδα στο Δικαστήριο της Ε. Ένωσης για τον ΟΣΕ.


Δεν είναι ένα "τραγικό, ανθρώπινο λάθος", όπως λέει ο αχρείος που έχουμε για Πρωθυπουργό. Είναι η διαχρονική ανευθυνότητα όλων των Κυβερνήσεων να εξασφαλίσουν την ασφάλεια των μετακινήσεων των πολιτών. Το αίμα στα χέρια τους, πραγματικά.
 
Last edited:

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Τώρα θα πάω για ύπνο (αύριο κανονικά με περιμένουν τα μεγάλα και μικρά παιδάκια στο σχολείο), μπήκα μόνο για μια στιγμή. Αύριο όμως θα το διαβάσω πιο προσεκτικά, έχει ενδιαφέρον. Αν είναι όντως όπως γράφουν εδώ... είναι τραγικό. Τώρα τι να κάνω; Σε λίγο ξαναέρχομαι Ελλάδα για 2 μήνες και σκεφτόμουν να ταξιδεύω εντός της χώρας και με τρένο, αλλά φοβάμαι...
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Τώρα θα πάω για ύπνο (αύριο κανονικά με περιμένουν τα μεγάλα και μικρά παιδάκια στο σχολείο), μπήκα μόνο για μια στιγμή. Αύριο όμως θα το διαβάσω πιο προσεκτικά, έχει ενδιαφέρον. Αν είναι όντως όπως γράφουν εδώ... είναι τραγικό. Τώρα τι να κάνω; Σε λίγο ξαναέρχομαι Ελλάδα για 2 μήνες και σκεφτόμουν να ταξιδεύω εντός της χώρας και με τρένο, αλλά φοβάμαι...

Κράτηση στα πίσω βαγόνια πάντα! όταν χρησιμοποιούσα τρένο κι εγώ για τις μετακινήσεις μου προς τη Βόρεια Ελλάδα αυτό έκανα. Αν και τώρα που συνέβη το κακό, θα φροντίσουν για τα πάντα, τα λαμόγια.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Λέει η γυναίκα: "40 χρόνων έφυγε ο σύζυγός μου και 5 χρόνων το παιδί μου (...)".
Ο Χασαπόπουλος: "Ηταν μες στο τρένο;" :eek:
Αλλά εντάξει, μπορεί απλά να ήταν συγκλονισμένος και αυτός...

Εκεί που είπε η γυναίκα ότι θα προτιμούσε να πεθάνει μαζί με την οικογένειά της... το καταλαβαίνω. Η όχι, δεν καταλαβαίνω, δεν είμαι ευτυχώς στη θέση της, αλλά ξέρετε τι θέλω να πω.
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Και αρκετοί άνθρωποι δεν θα έχουν καν μέλη των δικων τους να θάψουν, παρά μόνο στάχτες. Κάποιοι δε ουτε αυτές, καθώς από τη θερμοκρασία που αναπτύχθηκε στα 2 πρώτα βαγόνια από την έκρηξη κάποιοι νεκροι...εξαυλώθηκαν!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Δεν μπορώ ούτε θέλω να το φανταστώ, αλλά ίσως τουλάχιστον θα μείνουν... τα κόκκαλα;

Σοκαριστικό. 57 άνθρωποι πέθαναν και αυτοί ασχολούνται με την "αυτογκολάρα" της κυβέρνησης;
 

Nicholas123

Well-known member
Joined
February 7, 2013
Posts
8,564
Location
Athens & Kordavian Islands
Έτσι ακριβώς. Δεν ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο, πέρα από το πώς θα "καλύψουν' τις ευθύνες της Κυβέρνησης. Σκουπίδια!
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Δεν μπορώ τη Στεφανίδου. Δεν μου κάνει για σοβαρή δημοσιογραφία, όσο κι αν ασχοληθεί με αυτήν. Την συσχετίζω στο μυαλό μου με τη Σκορδά.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece
Ναι, δυστυχώς το έμαθα, γι'αυτό έγραψα πιο πάνω ότι πέθαναν 57 άτομα. Και στην Πολωνία μας ενημερώνουν, αν και εγώ βέβαια βλέπω ελληνική τηλεόραση αποκλειστικά σε σχέση με αυτό το θέμα (όπως και όλα τα άλλα θέματα της Ελλάδας).
Τι να πω...Καλό παράδεισο στα θύματα. Τα λόγια είναι φτωχά.
 

lilka

Well-known member
Joined
February 20, 2011
Posts
3,845
Location
Athens, Greece

Έτσι, μπράβο! Πες τα! Να το βουλώσουν όλοι!
 
Top Bottom